قیمت روغن گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

قیمت روغن گیربکس اتوماتیک متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند نوع روغن، برند، سایز بسته بندی، منطقه جغرافیایی و فروشنده بستگی دارد. در بعضی از کشورها، قیمت روغن گیربکس اتوماتیک ممکن است بین 20 تا 50 دلار باشد، اما در کشورهای دیگر ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

همچنین، برندهای مختلف روغن گیربکس اتوماتیک نیز قیمت‌های مختلفی دارند. برای مثال، بسته بندی 5 لیتری روغن گیربکس اتوماتیک از برند معروف موبیل 1، در بعضی از فروشگاه‌ها با قیمت حدود 80 دلار عرضه می‌شود، در حالی که بسته بندی مشابه روغن گیربکس اتوماتیک از برند دیگری ممکن است با قیمت کمتر یا بیشتری در دسترس باشد.

بنابراین، بهترین راه برای دستیابی به قیمت دقیق روغن گیربکس اتوماتیک، مراجعه به فروشندگان و نمایندگان معتبر برای استعلام قیمت است.

قیمت روغن گیربکس اتوماتیک براساس میزان خلوص گیربکس اتوماتیک و کیفیت آن تعیین می‌شود. قیمت روغن گیربکس اتوماتیک اگر اصل و با کیفیت باشد در مقایسه با روغن‌های بی‌کیفیت موجود در بازار بیشتر است.

راندن خودرو با سطح روغن گیربکس پایین برای شما و وسیله نقلیه خطرناک است. پر نکردن روغن گیربکس اتوماتیک خطری است که ممکن است باعث آسیب شدید به گیربکس، موتور و اجزای ضروری که باعث کارکرد خودرو می‌شود، شود.

 

روغن گیربکس اتوماتیک چیست؟

روغن گیربکس اتوماتیک یک نوع روغن خودرو است که برای مصرف در گیربکس اتوماتیک خودروها طراحی شده است. گیربکس اتوماتیک یک سیستم پیچیده است که برای کنترل و انتقال گشتاور موتور به چرخ‌های خودرو از دنده‌های مختلف استفاده می‌کند.

روغن گیربکس اتوماتیک وظیفه حفظ وضعیت عملکردی گیربکس اتوماتیک را برعهده دارد. این روغن می‌تواند در دمای بالا و پایین، فشار بالا و کم، سرعت بالا و کم و محیط‌های سخت و غیرمنتظره، عملکرد گیربکس را بهبود بخشد و مانع از سایش و خرابی اجزای گیربکس شود.

همچنین، روغن گیربکس اتوماتیک شامل مواد شیمیایی و افزودنی‌هایی است که برای بهبود عملکرد و عمر مفید گیربکس اتوماتیک بکار می‌روند. این روغن معمولاً از روغن‌های پایه مختلفی مانند روغن‌های معدنی، روغن‌های مصنوعی و روغن‌های پایه سولفونیک تشکیل شده است و برای مصارف مختلف در دماهای مختلفی تهیه می‌شود.

در کل، استفاده از روغن گیربکس اتوماتیک، به عنوان یکی از موارد نگهداری و تعمیرات خودرو، ضروری است و بهتر است همیشه به توصیه‌های تولیدکننده در مورد نوع و میزان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک توجه شود.

اکثر مردم نمی‌دانند که روغن گیربکس چیست و چگونه کار می‌کند. روغن گیربکس روغن است که گیربکس، چرخ دنده‌ها، یاتاقان‌ها و قطعات فلزی گیربکس دستی یا اتوماتیک را روغن کاری می‌کند. از ساییدگی قطعات در حین حرکت جلوگیری می‌کند و از خوردگی و پاره شدن آنها اطمینان می‌دهد.

در گیربکس اتوماتیک، روغن گیربکس باعث روانکاری قطعات متحرک می‌شود و فشار هیدرولیک را فراهم می‌کند و باعث عملکرد بهتر قطعات داخلی می‌شود. این به وسیله نقلیه اجازه می‌دهد تا به راحتی و بدون فرسوده شدن قطعات مهم دنده‌ها را تعویض کند. خواه گیربکس خودروی شما اتوماتیک باشد یا دستی، شما از انواع مختلف روغن گیربکس طبق دفترچه راهنمای خودرو استفاده می‌کنید.

گاهی اوقات، یک گیربکس نادرست ممکن است باعث نشت روغن گیربکس شود. این باعث می‌شود سطح روغن پایین بیاید که بر عملکرد خودرو تأثیر می‌گذارد. رانندگی در سطوح پایین روغن گیربکس ممکن است منجر به آسیب دائمی و پرهزینه خودرو و تعمیرات گران شود.

 

چگونه بفهمم که سطوح پایین هستند؟

چراغ هشدار

هنگامی که سطح روغن گیربکس پایین می‌آید، یک چراغ هشدار روی داشبورد خواهید دید. چراغ اخطار دمای بالاتر از حد معمول روغن را نشان می‌دهد و نیاز به بررسی روغن وجود دارد.

سایر علائم هشدار دهنده

به غیر از چراغ چک موتور، علائم دیگر می‌تواند سطح پایین روغن گیربکس را نشان دهد. شامل می‌شوند

  • رنگ از رنگ قرمز روشن معمولی خود به رنگ دیگری مانند قهوه‌ای تغییر می‌کند.
  • گودال‌های زیر ماشین که ممکن است روغن قرمز رنگ باشد
  • بوی سوختگی در خودرو

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، می‌توانید از یک میله برای بررسی سطح روغن استفاده کنید. این کار را به طور منظم انجام دهید. در صورت نیاز به تشخیص یا تعمیر ایرادات گیربکس، از شما دعوت می‌کنیم تا امروز خودروی خود را برای بازرسی به تعمیرگاه خودروی ما بیاورید.

روغن گیربکس اتوماتیک
روغن گیربکس اتوماتیک

نحوه بررسی سطح روغن گیربکس

برای بررسی سطح روغن گیربکس اتوماتیک، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. ابتدا، خودرو را در مکانی صاف و صافی پارک کنید و موتور را خاموش کنید.

۲. سپس، محفظه روغن گیربکس را پیدا کنید. این محفظه معمولاً در قسمت پایین خودرو قرار دارد و با یک درپوش کوچک پوشیده شده است.

۳. درپوش محفظه روغن گیربکس را باز کنید و میزان روغن را با استفاده از علامت‌گذاری روی علامت سطح روغن گیربکس بررسی کنید.

۴. در صورت لزوم، روغن گیربکس اتوماتیک را تا سطح مناسب با استفاده از یک قیف یا پمپ روغن اضافه کنید. در این مرحله، بهتر است از روغن با مشخصات و نوع مناسب برای خودرو استفاده کنید. برای این منظور، به دستورالعمل های تولید کننده خودرو یا روغن گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید.

۵. پس از تکمیل کردن اضافه کردن روغن، درپوش محفظه روغن گیربکس را بسته و خودرو را روشن کرده، چند دقیقه اجازه دهید تا روغن به شکل صحیح در سیستم گیربکس جریان پیدا کند.

۶. سپس، مرحله بعدی بررسی سطح روغن گیربکس اتوماتیک، بررسی مجدد سطح روغن بعد از چند روز استفاده از خودرو است. این کار به دلیل این است که برخی از روغن‌ها ممکن است در ابتدا به خوبی جا نشوند و نیاز به تعدادی اضافه‌کردن داشته باشند.

در هر صورت، بررسی منظم و به موقع سطح روغن گیربکس اتوماتیک، به بهبود عملکرد و عمر مفید گیربکس کمک می‌کند.

 

علائم خرابی گیربکس چیست؟

علائم کلیدی خرابی گیربکس وجود دارد که باید مراقب آنها باشید – در اینجا چند نشانه وجود دارد که چگونه می‌توان به گیربکس آسیب دیده اشاره کرد.

 

نشت روغن

روغن گیربکس اتوماتیک (ATF) در گیربکس‌های اتوماتیک وجود دارد تا به کاهش اصطکاک و در نتیجه گرمای بیش از حد کمک کند. اگر این روغن شروع به نشت کند، ممکن است مشکل جدی روی دستان خود داشته باشید. در واقع، از دست دادن ATF یک دلیل بسیار رایج برای خرابی گیربکس اتوماتیک است.

 

نشتی ATF ممکن است باعث جمع شدن روغن قرمز روشن در زیر وسیله نقلیه شما شود. با این حال، اگر روغن در گیربکس به دلیل اصطکاک سوخته باشد، ممکن است قهوه‌ای یا سیاه باشد – در این صورت احتمالاً تعمیر اساسی گیربکس شما لازم است.

 

چراغ موتور را بررسی کنید

در حالی که چراغ چک موتور می‌تواند مشکلات مختلفی را نشان دهد، ممکن است به این معنی باشد که شما ایراد گیربکس دارید. وسوسه نشوید که این هشدار را نادیده بگیرید. ماشین شما دارای سنسورهای زیادی است که برای تشخیص دقیق مشکلات طراحی شده‌اند – امیدوارم قبل از جدی شدن آنها.

 

پاسخ ضعیف

اگر در تعویض دنده‌ها مشکل دارید، ممکن است وسیله نقلیه شما گیربکس معیوب داشته باشد. هر نشانه‌ای از تردید – یا امتناع کامل – از تعویض دنده ممکن است نشان دهنده ایراد گرفتن گیربکس شما باشد. این علائم ممکن است نشانه مشکلات الکتریکی، هیدرولیکی یا مکانیکی باشد.

 

صداهای غیر معمول

اگر گیربکس خود شروع به تولید صدایی کند که قبلاً نشنیده‌اید، یا اگر صدای جیر جیر، ناله، زمزمه یا وزوز را بشنوید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. گیربکس شما از صدها قطعه متحرک تشکیل شده است. برای مثال، اگر فقط یک بلبرینگ معیوب باشد، ممکن است چنین صداهای غیرمنتظره‌ای ایجاد شود.

 

تکان دادن، تکان دادن یا ساییدن

در خودرویی که دارای علائم خرابی یاتاقان گیربکس است، ممکن است هنگام پشت فرمان، لرزش، تکان خوردن یا ساییدگی را تجربه کنید. مشکلات گیربکس اتوماتیک اغلب شامل تردید، لیز خوردن یا لرزش در هنگام تعویض دنده است. پایه‌های موتور و گیربکس اغلب منشأ تکان‌ها و تکان‌ها هستند.

 

بوی سوزش

اگر متوجه بوی سوختگی لاستیک مانند همراه با نشت روغن شدید، ممکن است مشکل گیربکس داشته باشید. همچنین ممکن است دود را مشاهده کنید. روغن سوخته به این معنی است که گیربکس شما روغن کاری مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کند. این علائم ممکن است نشان دهد که گیربکس شما به پایان عمر خود نزدیک شده است. اگر نشتی وجود نداشته باشد، چنین بویی ممکن است ناشی از سوختن لجن یا زباله باشد.

تعویض روغن گیربکس
تعویض روغن گیربکس

چگونه می‌توانم نوع مناسب روغن گیربکس را برای خودروم پیدا کنم؟

برای پیدا کردن نوع مناسب روغن گیربکس برای خودروی خود، می‌توانید به راه‌های زیر رجوع کنید:

۱. کتابچه راهنمای خودرو: بیشتر خودروها دارای کتابچه راهنمایی هستند که در آن نوع و میزان روغن گیربکس مناسب برای آن خودرو مشخص شده است. بهترین راه برای پیدا کردن نوع مناسب روغن گیربکس اتوماتیک خودروی خود، مراجعه به کتابچه راهنمای آن است.

۲. مشاوره با تولید کننده: تولیدکنندگان روغن‌های گیربکس اتوماتیک معمولاً پایه‌های داده روغن‌های مختلف را برای خودروهای مختلف در دسترس دارند. می‌توانید با تماس با تولیدکنندگان روغن‌های گیربکس اتوماتیک، مشاوره در مورد نوع و میزان روغن گیربکس مناسب برای خودروتان بگیرید. در این راه، بهتر است اطلاعات دقیقی در مورد خودروی خود به همراه داشته باشید.

۳. مراجعه به کارگاه تعمیرات خودرو: کارگاه‌های تعمیرات خودرو نیز می‌توانند به شما در انتخاب نوع مناسب روغن گیربکس کمک کنند. این کارگاه‌ها معمولاً با خودروهای مختلف و نیازهای آن‌ها آشنا هستند و می‌توانند به شما در انتخاب نوع مناسب روغن گیربکس کمک کنند.

در نهایت، باید به یاد داشته باشید که استفاده از نوع مناسب روغن گیربکس برای خودرو، به بهبود عملکرد و عمر مفید گیربکس کمک می‌کند. بنابراین، بهتر است در انتخاب و استفاده از روغن گیربکس دقت کافی را داشته باشید.

آیا روغن گیربکس اتوماتیک می‌تواند برای گیربکس دستی مناسب باشد؟

روغن گیربکس اتوماتیک و روغن گیربکس دستی، دارای ترکیبات مختلفی هستند و برای کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند. بنابراین، استفاده از روغن گیربکس اتوماتیک برای گیربکس دستی توصیه نمی‌شود.

در واقع، روغن گیربکس اتوماتیک برای کاربردهای خودکار طراحی شده است و در شرایط کاری مختلف، با توجه به نیازهای خودکار گیربکس، ویژگی‌هایی را در خود جای می‌دهد که ممکن است در گیربکس دستی مورد نیاز نباشند.

به علاوه، روغن گیربکس دستی ممکن است دارای ویژگی‌هایی باشد که در گیربکس اتوماتیک نیست. برای مثال، روغن گیربکس دستی ممکن است دارای ویژگی‌هایی باشد که بهترین عملکرد را در شرایط کاری با فشار بالا و در حالت‌های اکستریم فراهم می‌کند.

بنابراین، بهتر است که در صورت نیاز به تعویض روغن گیربکس دستی، از نوع مناسب روغن گیربکس دستی استفاده کنید که توسط تولیدکننده خودرو توصیه می‌شود و بهترین عملکرد را در شرایط کاری خودروتان فراهم کند.

 

قیمت روغن گیربکس اتوماتیک در کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک براساس میزان روغن موجود در گیربکس خودرو و درصد خلوص آن تعیین می‌شود، قیمت روغن گیربکس اتوماتیک در کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک پس از بررسی و مشخص شدن نوع گیربکس اتوماتیک شما تعیین می‌شود. در کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک قیمت روغن گیربکس اتوماتی کثابت نیست و بسته گیربکس اتوماتیک خودروی شما تعیین و مشخص می‌شود. به همین دلیل قیمت‌های کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک کاملا مناسب و مقرون به صرفه هستند.

در کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک ما خدمات را با ضمانت شش ماهه بدون محدودیت کیلومتر ارائه میکنیم.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

————————————

راه های ارتباطی با کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۹۱۱۰۷۳۵۷

موبایل (مهندس خان بابائی): ۰۹۱۲۵۶۵۴۴۳۲

اینستاگرام: aghakhanbabei@

کانال آپارات کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

کانال یوتوب کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

————————————

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *