دلایل روشن شدن چراغ گیربکس

چراغ هشدار گیربکس

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

چراغ گیربکس چه معنایی دارد؟

ممکن است احتمالات مختلفی در پشت ظاهر نور گیربکس شما وجود داشته باشد. اگر متوجه چراغ گیربکس روی داشبورد خود شدید، به این معنی است که ممکن است مشکلی در گیربکس اتوماتیک خودرو یا سایر عناصر مرتبط وجود داشته باشد.

برخی از خودروها این چراغ هشدار را هنگامی روشن می‌کنند که گیربکس ظاهراً بیش از حد گرم می‌شود یا اگر مشکلی در چراغ کنترل کشش یا اوردایو وجود دارد. دیگران از آن به عنوان یک شاخص کلی برای طیف گسترده‌ای از مشکلات مربوط به گیربکس استفاده می‌کنند.

همچنین شایان ذکر است که برای مدل‌ها و مدل‌های دیگر خودروها، چراغ گیربکس همیشه مشکل را هشدار نمی‌دهد. ممکن است یک هشدار برای تعمیر و نگهداری باشد. به عنوان مثال، می‌تواند به معنای یک روغن گیربکس کم باشد که باید هر 30000 تا 60000 مایل یا بیشتر بررسی شود.

 

در خودروهای با گیربکس اتوماتیک، وجود چراغ هشدار گیربکس می‌تواند به شما اطلاع دهد که گیربکس شما مشکل دارد و نیاز به تعمیر دارد. در ادامه، دلایل روشن شدن چراغ گیربکس در خودروهای با گیربکس اتوماتیک را بررسی می‌کنیم:

۱. مشکل در سیستم سنجش: در بعضی از موارد، روشن شدن چراغ گیربکس ممکن است به دلیل مشکل در سیستم سنجش باشد. این مشکل ممکن است با یک باطری ضعیف، کابل‌های قطع شده یا مشکلات دیگر در سیستم سنجش رخ دهد.

۲. نشت روغن گیربکس: نشت روغن گیربکس ممکن است باعث کمبود روغن گیربکس شود و در نتیجه باعث روشن شدن چراغ گیربکس شود. در این مورد، باید محل نشت روغن پیدا شده و تعمیر شود.

۳. خرابی فیلتر روغن گیربکس: خرابی فیلتر روغن گیربکس می‌تواند باعث کمبود روغن و روشن شدن چراغ گیربکس شود. در این مورد، باید فیلتر روغن تعویض شود.

۴. خرابی سنسور گیربکس: سنسور گیربکس ممکن است خراب شود و باعث روشن شدن چراغ گیربکس شود. در این مورد، باید سنسور گیربکس تعویض شود.

۵. خرابی گیربکس: در بعضی موارد، روشن شدن چراغ گیربکس ممکن است به دلیل خرابی گیربکس باشد. در این مورد، باید خودرو را به تعمیرگاه مناسب برای تعمیر به مراجعه کنید.

به طور کلی، هرگاه چراغ هشدار گیربکس در خودرو با گیربکس اتوماتیک روشن شود، بهتر است به سرعت خودرو را به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز برای تعمیر به آن‌ها بسپارید.

 

چراغ گیربکس چگونه به نظر می‌رسد؟

همه خودروها از یک چراغ گیربکس مشابه برای هشدار دادن به شما در مورد مشکل گیربکس استفاده نمی‌کنند. بسته به سال، برند و مدل خودروی شما، یک چراغ هشدار منحصر به فرد در هر وسیله نقلیه وجود دارد.

این امکان وجود دارد که در صورت مشکل گیربکس، نور دیگری این ناحیه را بپوشاند. این می‌تواند یک هشدار overdrive، یک چراغ موتور سرویس، یا یک چراغ کنترل کشش باشد. باز هم، تعیین معنای نور می‌تواند کار دشواری باشد، مگر اینکه به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. باید نوع هشدار را به شما بگوید که در صورت بروز مشکل باید مراقب آن باشید.

اگر چراغ گیربکس شما به دلیل مشکل گیربکس ظاهر شد، ممکن است تعدادی از علائم وجود داشته باشد که می‌توانید برای تأیید یک مشکل در حال انجام که باید به سرعت برطرف شود، به آنها نگاه کنید.

 

چراغ هشدار گیربکس چیست؟

چراغ هشدار گیربکس در خودروهای با گیربکس اتوماتیک، یکی از چراغ‌های هشدار است که برای اطلاع دادن به راننده درباره وضعیت گیربکس استفاده می‌شود. این چراغ به عنوان یک سیستم هشدار، در صورتی که گیربکس مشکل داشته باشد، روشن می‌شود و شما را از وضعیت نامطلوب گیربکس مطلع می‌کند.

به طور کلی، چراغ هشدار گیربکس به صورت آماده‌به‌کار در فرمان خودرو قرار دارد و در صورتی که گیربکس در وضعیت عادی باشد، خاموش است. اگر چراغ هشدار گیربکس روشن شود، به این معنی است که گیربکس شما مشکل دارد و نیاز به تعمیر دارد.

در برخی خودروها، چراغ هشدار گیربکس با چراغ هشدار دیگری به نام چراغ هشدار شیفت، ترکیب شده است. چراغ هشدار شیفت، به شما اجازه می‌دهد تا بدانید که خودرو شما آماده تغییر دنده است یا خیر. اگر هر دو چراغ روشن شده باشند، بهتر است خودرو را به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز برای تعمیر به آن‌ها بسپارید.

اگر چراغ گیربکس چک شما روشن است، احتمالاً به این معنی است که مشکلی در جعبه دنده یا گیربکس شما وجود دارد .

اینکه چراغ گیربکس شما چگونه به نظر می‌رسد بستگی به مدل و مدل وسیله نقلیه شما دارد. این یک نور مرئی با یک نماد مشخص است، بنابراین به سختی آن را از دست خواهید داد – چرخ دنده‌ای که دماسنج یا علامت تعجب را احاطه کرده است بسیار رایج است. برخی از وسایل نقلیه ممکن است دارای یک رشته متن ساده باشند که به شما در مورد مشکل هشدار می‌دهد، در حالی که برخی دیگر ممکن است حتی چراغ گیربکس نداشته باشند.

ممکن است چراغ چک موتور به همراه چراغ هشدار گیربکس نیز روشن شود. چراغ چک موتور روشن نشانگر اولیه گیربکس  و سایر مشکلات مرتبط است.

توجه: ممکن است وقتی چراغ هشدار داشبورد گیربکس روشن می‌شود، وسیله نقلیه شما به حالت ایمن یا لنگی وارد شود. همچنین خودروهای دنده دستی چراغ هشدار گیربکس ندارند.

 

چرا چراغ گیربکس روشن می‌شود؟

7 دلیل کلیدی برای روشن شدن چراغ هشدار دهنده گیربکس عبارتند از:

چراغ گیربکس ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند یک نقص الکتریکی ساده، سطح پایین روغن گیربکس، یا مشکل در تعویض دنده ظاهر شود.

گیربکس بیش از حد گرم شده است

گرمای بیش از حد گیربکس رایج ترین دلیل روشن شدن چراغ گیربکس است. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، اطمینان حاصل کنید که اجزای خنک کننده شما، مانند ترموستات و رادیاتور، به درستی کار می‌کنند – و می‌توانند دمای روغن گیربکس  را بهینه حفظ کنند.

روغن گیربکس کم

کولر مسدود شده

مشکل داخلی گیربکس

بدون توجه به علت، یک گیربکس که بیش از حد گرم شده است باید مانند یک موتور بیش از حد گرم شود. باید فوراً رانندگی را متوقف کنید و اجازه دهید گیربکس خنک شود قبل از اینکه مکانیک را بررسی کنید.

روغن گیربکس کم

هنگامی که سطح روغن گیربکس شما پایین است، ممکن است گیربکس به درستی کار نکند، که در نهایت منجر به گیربکس بد و احتمالاً آسیب داخلی شدید می‌شود. برای جلوگیری از این امر، ممکن است به محض کاهش سطح روغن گیربکس، چراغ گیربکس روشن شود.

اما نکته اینجاست: روغن گیربکس مانند روغن موتور نمی‌سوزد . بنابراین اگر روغن گیربکس اتوماتیک شما کم است، می‌تواند نشان دهنده نشت روغن گیربکس باشد. برای تایید نشت روغن گیربکس، می‌توانید گودال قرمز تیره یا روشن زیر خودروی خود را بررسی کنید.

خرابی گیربکس داخلی

یک سیستم گیربکس اتوماتیک با بسیاری از اجزای داخلی پیچیده ارائه می‌شود. هنگامی که هر یک از این قطعات خراب می‌شود، ماژول کنترل پیشرانه شما ممکن است آن را به عنوان خرابی گیربکس خوانده و چراغ هشدار گیربکس را روشن کند.

شیفت اینترلاک

گاهی اوقات، چراغ گیربکس  ممکن است نشان دهنده مشکل گیربکس نباشد، اما می‌تواند بازتابی از خرابی سیستم گیربکس قدرت باشد

برخی از خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک دارای سیستم قفل تعویض دنده هستند که در آن ابتدا باید ترمز را فشار دهید تا از “پارک” خارج شوید. در صورت خرابی این سیستم، چراغ گیربکس  چک شما ممکن است ظاهر شود.

 

علائم و نشانه‌های گیربکس خراب

مشکلات گیربکس ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود و راه عجیبی برای افزایش سریع داشته باشد. گاهی اوقات، این مشکل با هزینه کم برطرف می‌شود، اما اگر کنترل نشود، ممکن است مجبور شوید یک تعمیر اساسی کل گیربکس را خریداری کنید، که در مقایسه با هزینه تعمیر می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

بنابراین، ارزش دارد که از برخی علائم اولیه خرابی احتمالی گیربکس آگاه باشید تا بتوانید برای رفع مشکل به مکانیک مراجعه کنید. در اینجا شایع‌ترین علائم گیربکس خراب است.

1) بوی سوزش

در حالی که بوی سوختن یک نوع رایج فانتوسمی است، زمانی که از موتور شما می‌آید باید باعث نگرانی شود. اگر متوجه بوی سوزش شدید، این نشانه واضحی است که چیزی درست نیست.

بوی سوختگی ناشی از یک روغن یا روغن آلوده است که قدیمی شده است و به سختی می‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. بنابراین، بیش از حد گرم می‌شود و شروع به سوختن می‌کند و موتور شما را بسیار داغ می‌کند. این به نوبه خود منجر به سایش زودرس، خوردگی و زباله‌های اضافی می‌شود.

 

2) نویزها در حالت خنثی

خودروی شما در حالت خنثی نباید هیچ صدایی ایجاد کند. اما اگر به‌سرعت صدایی غیرعادی در زیر خودروی خود شنیده می‌شود، زمزمه یا ناله، ممکن است مشکل گیربکس داشته باشید. حتی اگر ممکن است یک مشکل جزئی باشد، می‌تواند نشان دهنده چیز بدتری باشد.

 

این صداها می‌تواند در نتیجه خرابی روغن گیربکس شما یا سایر مشکلات مکانیکی باشد. روغن گیربکس وظیفه سنگینی دارد که از روانکاری دنده‌ها و عناصر مکانیکی اطمینان حاصل کند. با این حال، با استفاده مکرر و زمان، توانایی روانکاری روغن ضعیف می‌شود و اصطکاک را متوقف نمی‌کند و به سیستم گیربکس آسیب می‌رساند که بسیار گران و ناخوشایند است.

اگر صدای تق تق می‌شنوید و مشکوک هستید که از جعبه دنده شما می‌آید، گیربکس قبلاً یک قسمت داخلی خراب شده است. اگر چنین است، عاقلانه است که یک مکانیک گیربکس حرفه‌ای فورا آن را بررسی کند.

3) نشت روغن

از آنجایی که قرار نیست روغن گیربکس هرگز نشت کنند، این ممکن است منجر به خرابی شدید یا کامل گیربکس شود که ناخوشایند و گران است.

برخلاف روغن موتور که با گذشت زمان منقضی می‌شود، روغن گیربکس معمولاً به دلیل مسافت پیموده شده و زمان، خیلی سریع کاهش نمی‌یابد. بنابراین، اگر متوجه شدید که کمبود روغن گیربکس دارید، به این معنی است که در جایی نشتی وجود دارد. روغن کمتر می‌تواند منجر به اصطکاک بیشتر در گیربکس شما شود که باعث خرابی اجزای ضروری داخل و در نهایت منجر به خرابی گیربکس می‌شود.

اگرچه نشتی اغلب یک سرویس کم هزینه است (مستلزم تعویض شلنگ یا واشر نشتی است)، آن را نادیده نگیرید. به یاد داشته باشید، غفلت از یک مشکل گیربکس کوچک می‌تواند منجر به یک مشکل بسیار بزرگتر و جدی شود.

 

4) چرخ دنده‌های لغزنده

اگر ماشین شما از دنده خارج شود، این یک مشکل ایمنی جدی است. زمانی که در حال رانندگی هستید و برای جلوگیری از بحران نیاز به گاز دادن به آن دارید، حتی وحشتناک است.

لغزش دنده معمولاً به دلیل فرسوده شدن باندهای گیربکس و روغن کم ایجاد می‌شود. اگر گیربکس وسیله نقلیه شما در دنده‌ها می‌لغزد و از آن خارج می‌شود، حتماً آن را توسط مکانیک بررسی کنید.

 

5) تکان دادن یا سنگ زنی در هنگام تعویض دنده

گیربکس خودرو هنگام تعویض دنده بدون زحمت کار می‌کند. هنگام تعویض دنده نباید احساس لرزش یا ساییدگی داشته باشید. احساس سنگ زنی یا لرزش هنگام تعویض دنده نشان دهنده گیربکس معیوب است.

در حالی که این علائم ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسند، بهتر است بلافاصله به گیربکس خود توجه کنید زیرا ممکن است با گذشت زمان و استفاده بدتر شود. اگر هنگام تعویض دنده با چنین احساساتی مواجه شدید، حتماً به زودی خودرو خود را نزد متخصص گیربکس ببرید.

 

6) ماشین در دنده پاسخ نمی‌دهد

یک دنده کاربردی به سمت دنده سمت راست می‌رود و خودرو به سرعت به تغییرات پاسخ می‌دهد. اگر وسیله نقلیه شما در هنگام قرار دادن آن در دنده عقب یا رانندگی در پاسخ دادن مردد است، به این معنی است که مشکلی وجود دارد و معمولاً گیربکس است. ممکن است نشان دهنده مشکلی در روغن شما باشد که خواص محافظتی آن فرسوده شده و غلیظ شده است. در اینجا، تبادل روغن کمک خواهد کرد.

گاهی اوقات، خودروی شما ممکن است با سیستم کامپیوتری مشکل داشته باشد. در این صورت، تنظیم مجدد رایانه خودرو نیز می‌تواند به حل مشکل کمک کند. به سادگی باتری را حدود 30 دقیقه جدا کنید تا دوباره تنظیم شود.

این تاخیر در تعویض دنده اغلب با افزایش دور در دقیقه (RPM) و همچنین صدای موتور که با سرعت ماشین شما متفاوت است همراه است. تنها راه برای آگاهی از مشکل اساسی این است که آن را برای سرویس بردارید.

 

آیا چراغ هشدار گیربکس همیشه به معنی مشکل است؟

خیر، چراغ هشدار گیربکس همیشه به معنی مشکل نیست، اما در اکثر موارد، روشن شدن این چراغ به دلیل وجود مشکل در گیربکس است. برای مثال، ممکن است چراغ هشدار گیربکس به دلیل نشت روغن گیربکس، یا خرابی فیلتر روغن گیربکس روشن شود که این مشکلات را می‌توان به راحتی تعمیر کرد.

همچنین، در بعضی موارد، چراغ هشدار گیربکس ممکن است به دلیل مشکلات کوچکتری مانند سیستم سنجش خودرو روشن شود که در این صورت با تعویض باطری یا برطرف کردن مشکلات سیستم سنجش، مشکل حل خواهد شد.

بنابراین، هرگاه چراغ هشدار گیربکس روشن شد، بهتر است به سرعت خودرو را به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز برای بررسی و تعمیر بسپارید تا هرگونه مشکلی در گیربکس به‌موقع شناسایی و رفع شود.

چه مشکلات دیگری می‌تواند باعث روشن شدن چراغ هشدار گیربکس شود؟

علاوه بر مشکلاتی که قبلاً به آن‌ها اشاره شد، چندین مشکل دیگر نیز می‌تواند باعث روشن شدن چراغ هشدار گیربکس در خودروهای با گیربکس اتوماتیک شود. در ادامه، به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

۱. مشکل در سیستم تعلیق: در صورتی که سیستم تعلیق خودرو شما مشکل داشته باشد، ممکن است چراغ هشدار گیربکس روشن شود. به طور کلی، اگر سیستم تعلیق خودرو شما مشکل دارد، ممکن است باعث شود که سنسورهای گیربکس به شکل نامناسب کار کنند و چراغ هشدار گیربکس روشن شود.

۲. مشکل در سیستم برقی خودرو: اگر خودرو شما دچار مشکل در سیستم برقی شود، ممکن است باعث شود که چراغ هشدار گیربکس روشن شود. به عنوان مثال، مشکل در سیستم شارژ باتری خودرو می‌تواند باعث شود که چراغ هشدار گیربکس روشن شود.

۳. مشکل در سنسورهای گیربکس: سنسورهای گیربکس، برای تشخیص وضعیت گیربکس استفاده می‌شوند. در صورتی که این سنسورها دچار مشکل شوند، ممکن است باعث شود که چراغ هشدار گیربکس روشن شود.

به طور کلی، هنگامی که چراغ هشدار گیربکس روشن می‌شود، بهتر است به سرعت خودرو را به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز برای تعمیر بسپارید تا هرگونه مشکلی در خودرو شما به‌موقع شناسایی و رفع شود.

کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک

وقتی گیربکس شما دچار خرابی میشود. ، زمان زیادی برای واکنش به شما نمی‌دهد.  اما اگر چراغ گیربکس روشن شد، این یک پرچم قرمز است.  این از آن دسته چیزهایی نیست که بتوانید آن را کنار بگذارید و زمانی دیگر نگران آن باشید.  اگر در حال حاضر مشکلی وجود دارد، باید فوراً با آن مقابله کنید.

هر چه مدت طولانی‌تر اجازه دهید اتفاق بیفتد، احتمال اینکه سیستم گیربکس خود را با خرابی شدیدتر و پرهزینه‌تری مواجه کنید، بیشتر می‌شود.  شما هرگز نمی‌خواهید به آن جاده بروید و در نهایت با قبض‌های تعمیرات هنگفت و سردردهای زیادی روبرو شوید. وقتی چراغ گیربکس شما ظاهر شد، به مکانیک مراجعه کنید و مشکل را تشخیص داده و تعمیر کنید.

مزیت کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک

ارائه قیمت رقابتی

پشتیبانی از خدمات

بهره مندی از فضایی مناسب و مجزا برای انواع خدمات تعمیر گیربکس

ارائه خدمات با گارانتیی شش ماهه کتبی بدون محدودیت کیلومتر

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

————————————

راه های ارتباطی با کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۹۱۱۰۷۳۵۷

موبایل (مهندس خان بابائی): ۰۹۱۲۵۶۵۴۴۳۲

اینستاگرام: aghakhanbabei@

کانال آپارات کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

کانال یوتوب کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

————————————

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *