تعمیر گیربکس مزدا

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

خودروهای مزدا از فناوری گیربکس اتوماتیک بهره می‌برند. گیربکس اتوماتیک به دلیل ساختاری که دارد تمرکز راننده بر روی تعویض دنده دستی را از بین می‌برد و به همین دلیل در بین مالکان خودرو محبوبیت بالایی دارد.

در خودروهای مزدا گیربکس اتوماتیک به سرویس منظم نیازمند است و اصلاً مادام‌العمر نیست، فروش خودرو با ادعای دارا بودن گیربکس دائمی و بدون نیاز به سرویس و تعمیر را می‌توان یک دروغ تبلیغاتی عنوان کرد که برای تمامی خودروها صادق است.

 

زمان مورد نیاز برای تعمیر گیربکس مزدا چه قدر است؟

مدت‌زمان لازم برای تعمیر یک گیربکس بسته به نوع خودرویی که روی آن کار می‌کنید متفاوت است. اکثر مردم ترجیح می‌دهند این نوع کارها را در آخر هفته انجام دهند، زمانی که وقت خالی کافی برای انجام کارها به‌درستی در اختیاردارند.

بررسی و تعمیر گیربکس برای خودروهای کوچک، نباید بیش از 6 ساعت طول بکشد، درحالی‌که وسایل نقلیه بزرگ‌تر ممکن است به دو برابر این زمان نیاز داشته باشند. مدت‌زمان موردنیاز برای تعمیر گیربکس وابستگی کاملی به تخصص و دانش استادکار دارد.

 

تعمیر گیربکس مزدا چقدر هزینه دارد؟

در بیشتر موارد، هزینه تعمیر یک گیربکس توسط خودتان می‌تواند بسیار کمتر از هزینه‌ای باشد که به یک مکانیک حرفه‌ای می‌پردازید. چندین عامل وجود دارد که باید در هزینه بازسازی گیربکس مزدا در نظر بگیرید:

گیربکس مکانیزگی است که در موتور خودرو وجود دارد. مسئولیت تعویض دنده خودرو فقط بر عهده آن است.

این انرژی موتور نیز به‌نوبه خود به چرخ‌ها منتقل می‌شود تا خودرو بتواند حرکت کند.

به زبان ساده، این مکانیزه است که قدرت موتور را به نیرو تبدیل می‌کند. وقتی این نیرو به چرخ‌ها می‌رسد، وسیله نقلیه را قادر می‌سازد تا به جلو حرکت کند. گیربکس اتوماتیک . جایی است که وسیله نقلیه به‌تنهایی دنده‌ها را بدون نظر راننده تعویض می‌کند. یعنی راننده دنده ماشین را عوض نمی‌کند. وسیله نقلیه بدون گیربکس نمی‌تواند از نقطه A به نقطه B حرکت کند. بنابراین، یک جزء حیاتی در هر نوع خودرو است

 

اهمیت گیربکس وسیله نقلیه چیست؟

سیستم انتقال نیروبخش مهمی از وسیله نقلیه شماست. بنابراین نقش مهمی در خودروی شما دارد. سیستم انتقال ترکیبی از قطعاتی است که وظایف اساسی را انجام می‌دهند. این قسمت‌ها شامل موارد زیر هست:

روغن گیربکس
روغن گیربکس

روغن گیربکس مزدا

روغن گیربکس نقش روان کاری قطعات موتور را ایفا می‌کند. سیال عملکرد صحیح سیستم انتقال را تضمین می‌کند. همچنین، به کاهش گرمایش موتور کمک می‌کند، که باعث می‌شود موتور خنک بماند. این وسیله‌ای است که از طریق آن نیرو از موتور به سیستم انتقال جریان می‌یابد

مجموعه دنده سیاره‌ای 

این مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها است که به انتقال فشرده‌ترین نیروی انقلاب برای حرکت ماشین کمک می‌کند.

سنسورهای انتقال

دو نوع سنسور وجود دارد، سنسور سرعت و سنسور فشار. سنسورهای سرعت، سرعت ورودی و خروجی گیربکس را شناسایی می‌کنند. به‌نوبه خود، همان اطلاعات را به واحد کنترل انتقال (TCU) منتقل می‌کند.

اطلاعات به تنظیم فشار و تصمیم‌گیری در مورد دنده کمک می‌کند. سنسورهای فشار، فشار هیدرولیک روی اجزای انتقال را تعیین می‌کنند. برای خودرو ضروری است زیرابه خودرو کمک می‌کند تا بدون توقف ناگهانی موتور متوقف شود. همچنین با دادن نیروی اضافی برای حرکت به هنگام استارت زدن وسیله نقلیه شما کمک می‌کند

سایر اجزای موجود در سیستم انتقال عبارت‌اند از:

بسته کلاچ و باند.

شفت و محور خروجی.

تمامی قطعات فوق نقش اساسی در سیستم انتقال دارند. این مهم است زیرا نیروی موتور را به قدرت تبدیل می‌کند که وسیله نقلیه را قادر به حرکت می‌کند. بدون گیربکس، نیروی موتور نمی‌تواند به چرخ‌های ماشین شما برسد.

به عبارت ساده، سیستم انتقال، رابط بین موتور و چرخ‌ها است. جنبه دیگری که باید درک کنید RPM است. موتور با RPM بالاتر (دور در دقیقه) کار می‌کند. معمولاً 700-7000 دور در دقیقه نسبت به چرخ‌ها است که 700-1600 RPM است.

بنابراین، به این معنی است که چرخ‌ها نمی‌توانند سرعت موتور را حفظ کنند. چرا؟ زیرا دور چرخ‌ها بسیار کندتر از دور موتور است. سیستم انتقال هماهنگی بین موتور و RPM چرخ‌ها را تضمین می‌کند. کار گیربکس تبدیل تکانه و سرعت به قدرت است. به همین ترتیب، ماشین را قادر می‌سازد تا از قدرت برای حرکت آن استفاده کند.

هنگامی‌که نمی‌توانید گیربکس را با مراقبت مناسب نگهداری کنید، احتمالاً خراب می‌شود. این نکته بسیار مهمی است که همیشه باید به خاطر بسپارید. متأسفانه، در صورت خرابی، تعمیر یا بازسازی آن می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

 

نشانه‌های نیاز گیربکس مزدا به تعمیر چیست؟

برخی موارد می‌تواند به شما بگوید که سیستم انتقال شما نیاز به تعمیر اساسی دارد.

 1. وقتی روی پدال گاز پا می‌گذارید، موتور صدای بلند و ناخوشایندی ایجاد می‌کند. آنجا و بعد، متوجه خواهید شد که انتقال مشکل دارد و نیاز به بازسازی دارد.
 2. در حین حرکت، متوجه بوی سوزش یا بوی عجیبی خواهید شد که از موتور خارج می‌شود.
 3. یکی دیگر از نشانه‌های قابل‌مشاهده نشتی روغن گیربکس مزدا است

وقتی وسیله نقلیه خود را برای مدتی در یک نقطه پارک می‌کنید، متوجه مایعات رنگی روی زمین می‌شوید. این نشانگر یک سیستم انتقال معیوب است. به یاد داشته باشید،  روغن گیربکس اتوماتیک  در رنگ‌های متفاوتی عرضه می‌شود. به تشخیص آن از سایر روغن‌ها کمک می‌کند.

 1. یکی دیگر از عوامل نشان‌دهنده ساییدن دنده‌ها است که باعث سخت شدن آن در هنگام تعویض دنده می‌شود. ممکن است درنتیجه گرم شدن یا کثیف شدن مایع انتقال، درنتیجه باعث آسیاب شدن چرخ‌دنده‌ها شود.
 2. هنگام درگیر کردن دنده، در یک‌دنده می‌ماند یا اصلاً درگیر نمی‌شود. باید به شما بگوید که سیستم انتقال شما نیاز به بازسازی دارد
 3. علیرغم اینکه موتور خودرو به‌طورمعمول کار می‌کند، خودرو قدرت کمی دارد یا اصلاً قدرت ندارد. به نظر می‌رسد این وسیله نقلیه در حال حرکت است. باید به شما بگوید که گیربکس مشکل دارد.
 4. اکثر وسایل نقلیه دارای سیگنال‌های نور انتقال هستند. وقتی این چراغ بالا می‌آید، وقت آن است که انتقال را بررسی کنید

پس از توجه به علائم بالا، باید سیستم انتقال خود را بررسی کنید. در آن زمان است که می‌توانید تعیین کنید که آیا نیاز به بازسازی یا جایگزینی کل سیستم دارید.

ممکن است تعجب کنید که چرا برخی از افراد از اصطلاحات بازسازی و برخی دیگر از اصطلاحات تعمیر اساسی استفاده می‌کنند. معنی کلمات همین است.

 

بازسازی و تعمیر گیربکس مزدا به چه صورت است؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، گیربکس یک جزء پیچیده نسبت به سایر قطعات یک وسیله نقلیه است. بازسازی گیربکس کار آسانی مانند تعویض لاستیک ماشین شما نیست. شما باید دانش و مهارت اولیه مکانیکی یا خودرویی داشته باشید. دانش و مهارت انجام بازسازی گیربکس مزدا را برای شما آسان‌تر می‌کند.

 1. قبل از شروع بازسازی باید کیت بازسازی گیربکس مناسب را داشته باشید. می‌توانید بسته را بخرید یا قرض بگیرید. نوع کیت به نوع وسیله نقلیه شما بستگی دارد.

آنچه ضروری است این است که بسته کیت انتقال باید تمام ابزار را داشته باشد. اگر از نمایندگی خرید می‌کنید، به سراغ فروشنده‌ای بروید که دارای دفترچه راهنمای کامل است.

همچنین قابل‌ذکر است که یک کیت گیربکس ایدئال باید دارای گارانتی باشد.

 1. مرحله دوم این است که گیربکس را از وسیله نقلیه خود خارج کنید . دسترسی به گیربکس شامل حذف کل بلوک موتور است. همچنین، شما باید مبدل گشتاور و به دنبال آن تابه روغن را بردارید.

 

چرا این بخش دوم مهم است؟

خوب، دسترسی به جعبه‌دنده درصورتی‌که به‌وسیله نقلیه متصل نباشد، آسان است.

گیربکس قطعات تقریباً مشابه زیادی دارد. بنابراین آخرین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بدون توجه به این قسمت‌ها آن را بردارید.

در صورت نیاز، برچسب‌گذاری این قطعات بسیار مهم است.

بعدازاینکه گیربکس را حذف کردید، اکنون می‌توانید گیربکس را جدا کنید. اما قبل از آن، مطمئن شوید که تمام مایع انتقال را تخلیه کرده‌اید.

 1. مرحله سوم تمیز کردن و بازرسی قطعات گیربکس است. بعدازاینکه مرحله دوم بالا را انجام دادید، مهم‌ترین قسمت در ادامه می‌آید.

شما قسمت معیوب را بررسی و شناسایی می‌کنید. چگونه آن را انجام دهید؟ این شامل تمیز کردن این قطعات در یک ماده شیمیایی خاص است. با انجام همه این کارها، قطعات فرسوده و فرسوده‌ای که نیاز به تعویض با قطعات جدید دارند را شناسایی می‌کنید. به همین ترتیب، آن‌هایی که هنوز در شرایط خوبی هستند، آن‌ها را تمیز کرده و در جعبه‌دنده تعویض می‌کنید.

به یاد داشته باشید، تعویض تمام مهروموم و واشر روغن با موارد جدید ضروری است. ضروری است زیرابه شما کمک می‌کند تا نشت‌های قدیمی را قطع کنید یا از آن جلوگیری کنید.

 1. مونتاژ مجدد گیربکس . این بخشی است که شمارا ملزم به توجه به هر قطعه می‌کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که هر قسمت دقیقاً در محل مناسب خود قرار می‌گیرد.

هر اشتباه کوچکی باعث می‌شود از نو شروع کنید. البته به همین دلیل است که برچسب زدن این قطعات در حین برداشتن آن‌ها به کارتان می‌آید. شما باید بررسی کنید که هر قسمت دقیقاً در جای مناسب خود قرارگرفته است. سپس، آزمودن فشار را انجام می دهید که آخرین آن است.

تست فشار به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید فشار خیلی کم است یا خیلی زیاد، آیا نشتی دارد یا خیر. نقش فشار در گیربکس را فراموش نکنید. بنابراین باید آزمایش‌ها و بررسی‌های فشار را انجام دهید. مرحله آخری که در ادامه می‌آید، نصب مجدد گیربکس بازسازی‌شده به‌وسیله نقلیه است. نباید با ابزار مناسب در جای خود مشکلی ایجاد شود.

معمولاً بازسازی گیربکس 3 تا 4 روز طول می‌کشد. این بستگی به‌جایی دارد که شما گیربکس را برای بازسازی برده‌اید. عاقلانه است که زودتر به مشکل انتقال خود رسیدگی کنید. این نه‌تنها زمان صرف شده برای بازسازی گیربکس را کاهش می‌دهد، بلکه در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی می‌کند. بنابراین، ناتوانی در رسیدگی به این مسائل کوچک، زمان زیادی را برای بازسازی انتقال خود از شما خواهد گرفت.

 

تعمیر مبدل گشتاور گیربکس مزدا

مبدل گشتاور نوعی  سیال است که به موتور اجازه می‌دهد تا حدودی مستقل از گیربکس بچرخد. اگر موتور به آهستگی می‌چرخد، مانند زمانی که خودرو در حالت آرام در پشت چراغ توقف حرکت می‌کند، مقدار گشتاور عبوری از مبدل گشتاور بسیار ناچیز است، بنابراین همچنان نگه‌داشتن خودرو فقط به یک فشار کم روی پدال ترمز نیازمند است

اگر قرار بود درحالی‌که خودرو متوقف است، روی پدال گاز پا بگذارید، باید ترمز را بیشتر فشار دهید تا ماشین حرکت نکند. این به این دلیل است که وقتی روی گاز پا می‌گذارید، موتور سرعت خود را افزایش می‌دهد و مایع بیشتری را به مبدل گشتاور پمپ می‌کند و باعث می‌شود گشتاور بیشتری به چرخ‌ها منتقل شود

چهار جزء در داخل محفظه بسیار قوی مبدل گشتاور وجود دارد:

 • پمپ
 • توربین
 • استاتور
 • مایع انتقال

محفظه مبدل گشتاور به چرخ فلایویل موتور پیچ می‌شود، بنابراین با هر سرعتی که موتور در حال کار است می‌چرخد. پره‌هایی که پمپ مبدل گشتاور را تشکیل می‌دهند به محفظه متصل هستند، بنابراین آن‌ها نیز با همان سرعت موتور می‌چرخند. برش زیر نشان می‌دهد که چگونه همه‌چیز در داخل مبدل گشتاور وصل شده است.

گیربکس اتوماتیک
گیربکس اتوماتیک

نحوه اتصال قطعات مبدل گشتاور به گیربکس و موتور

پمپ داخل مبدل گشتاور نوعی پمپ گریز از مرکز است. در حین چرخش، مایع به بیرون پرتاب می‌شود. همان‌طور که مایع به بیرون پرتاب می‌شود، خلأ ایجاد می‌شود که مایع بیشتری را در مرکز می‌کشد.

بخش پمپ مبدل گشتاور به محفظه متصل است.

سپس سیال وارد پره‌های توربین می‌شود که به گیربکس متصل است. توربین باعث چرخش گیربکس می‌شود که اساساً ماشین شمارا به حرکت درمی‌آورد. در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که پره‌های توربین منحنی هستند. این بدان معناست که سیالی که از بیرون وارد توربین می‌شود قبل از خروج از مرکز توربین باید جهت خود را تغییر دهد. این تغییر جهت است که باعث چرخش توربین می‌شود.

توربین مبدل گشتاور: به اسپلاین در وسط توجه کنید. این‌جایی است که به انتقال وصل می‌شود.

برای تغییر جهت یک جسم متحرک، باید نیرویی به آن جسم وارد کنید – فرقی نمی‌کند که جسم ماشین باشد یا یک قطره مایع. و هر نیرویی که باعث چرخش جسم شود، باید آن نیرو را نیز احساس کند، اما در جهت مخالف. بنابراین همان‌طور که توربین باعث تغییر جهت سیال می‌شود، سیال باعث چرخش توربین می‌شود.

سیال از مرکز توربین خارج می‌شود و در جهتی متفاوت از زمانی که وارد می‌شود حرکت می‌کند. اگر به فلش‌های شکل بالا نگاه کنید، می‌بینید که سیال از توربین خارج می‌شود و برخلاف جهتی که پمپ (و موتور) در حال چرخش هستند حرکت می‌کند. اگر سیال اجازه داشته باشد به پمپ برخورد کند، باعث کاهش سرعت موتور و هدر رفتن قدرت می‌شود. به همین دلیل است که مبدل گشتاور دارای یک استاتور است.

 

تعمیر گیربکس مزدا در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک تعمیر گیربکس مزدا مانند سایر خودروهای خارجی پس از عیب‌یابی توسط کارشناسان متخصص انجام می‌شود. تعمیر گیربکس مزدا براساس مدل خودرو و نوع گیربکس به‌کاررفته در خودرو توسط کارشناسان ما انجام می‌شود، این امر کمک می‌کند تا هر گیربکس با توجه به مشخصاتی که دارد به‌صورت کاملاً تخصصی تعمیر و سرویس شود.

پس از بررسی کامل گیربکس مزدا و مشخص شدن دلیل خرابی تعمیر توسط کارشناسان ما شروع می‌شود در کلیه مراحل از ابزار و دستگاه‌های مختص تعمیر گیربکس که همگی تخصصی و به‌روز هستند استفاده می‌شود.

تمامی خدمات با ضمانت‌نامه کتبی شش‌ماهه و بدون محدودیت کیلومتر ارائه می‌شوند، در طول این مدت هر نوع مشکل در بخش تعمیر شده گیربکس بدون دریافت هزینه مجدد تعمیر و بررسی می‌شود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

————————————

راه های ارتباطی با کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۹۱۱۰۷۳۵۷

موبایل (مهندس خان بابائی): ۰۹۱۲۵۶۵۴۴۳۲

اینستاگرام: aghakhanbabei@

کانال آپارات کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

کانال یوتوب کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

————————————

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *