تعمیر گیربکس سوزوکی

تعمیر گیربکس سوزوکی

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

سوزوکی خودروهای سرگرم‌کننده و درعین‌حال قابل‌اعتمادی می‌سازد که برای ارائه تجربه‌ای جذاب و درعین‌حال رانندگی بدون دردسر هزاران کیلومتر طراحی‌شده‌اند.

بخش مهمی از طراحی سوزوکی در انتخاب گیربکس نهفته است: هر خودرو و پیکربندی موتور با نوع خاصی از گیربکس بهتر کار می‌کند، که به خودرو ویژگی‌های شتاب و تعویض دنده را می‌دهد. به‌طور سنتی، گیربکس طیف وسیعی از دنده‌ها را برای کمک به عملکرد بهینه خودرو در حین دور زدن، بالا رفتن از تپه‌ها یا سرعت‌پایین در بزرگراه‌ها فراهم می‌کند.

 

انواع گیربکس سوزوکی

گیربکس اتوماتیک (AT)

AT اولین بار در سال 1921 معرفی شد و از آن زمان به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها تبدیل‌شده است. چیزی که بسیاری آن را بزرگ‌ترین نقطه‌ی فروش AT می‌دانند، این واقعیت است که نیازی به پا گذاشتن روی پدال کلاچ و انتخاب دنده را در زمان نیاز از بین می‌برد. AT تجربه رانندگی آرامش‌بخش‌تری را ارائه می‌کند، اما تمایل به تأخیر در تعویض دنده دارد.، که می‌تواند هنگام تلاش برای سبقت گرفتن یا عقب‌نشینی سریع باعث ناامیدی شود.

 

معرفی گیربکس دستی خودکار (AMT) / فناوری تعویض دنده خودکار (AGS)

فناوری انقلابی تعویض دنده خودکار (همچنین به نام AMT) که توسط Maruti سوزوکی ساخته‌شده است، مجهز به محرک کنترل هوشمند تعویض دنده است، یک محرک الکتریکی-هیدرولیک که به‌طور خودکار عملیات کلاچ و تعویض دنده را انجام می‌دهد و کاربر را قادر می‌سازد فناوری آینده نگرانِ دو پدال را تجربه کند. Auto Gear Shift محرک و کنترلر را ترکیب می‌کند و آن‌ها را مستقیماً در جعبه‌دنده نصب می‌کند تا اجزای کار را یکپارچه کند. این امکان کنترل هم‌زمان روی کلاچ، تعویض دنده و موتور را برای تعویض نرم‌تر دنده و همچنین ترکیب مزایای گیربکس‌های دستی و اتوماتیک را فراهم می‌کند.

 

مزایای گیربکس AMT چیست؟

اول‌ازهمه، AMT با حذف نیاز به فشار دادن پدال کلاچ، تمام راحتی یک AT سنتی را ارائه می‌دهد، اما همچنین از تردیدی که اغلب هنگام تعویض دنده در گیربکس خودکار با آن مواجه می‌شود، خلاص می‌شود. یک AMT سریع‌تر از هر MT سنتی که می‌توانست دنده‌ها را عوض کند، عملکرد و درگیری راننده را بهبود می‌بخشد – درحالی‌که با اعداد مصرف سوخت مطابقت دارد.

به‌طور خلاصه، AMT انعطاف‌پذیری بیشتری را برای خودرو و راننده فراهم می‌کند و درعین‌حال راحتی یک گیربکس اتوماتیک و اقتصاد و پاسخگویی یک گیربکس دستی را حفظ می‌کند.

سوزوکی همیشه مطمئن‌ترین و جذاب‌ترین گزینه را برای هر مدل انتخاب می‌کند تا مطمئن شود از هر سواری بهترین‌ها را دریافت می‌کنید.

AMT در حال حاضر در Celerio, Swift, Dzire و Ignis موجود است. AMT با کاهش استرس و تلاش رانندگی در ترافیک شهری سنگین رانندگی راحت را امکان‌پذیر می‌کند.

گیربکس اتوماتیک آینده جابجایی نه‌تنها در ایران بلکه در سطح جهانی است و هاروتی سوزوکی همیشه در خط مقدم این تغییر بوده است و انواع مختلفی از گیربکس اتوماتیک را  ارائه می‌دهد که امکان رانندگی بدون کلاچ و دنده را در بخش‌های مختلف فراهم می‌کند.

گیربکس CVT یکی از گیربکس‌های اتوماتیک این برند است که به دلیل عملکرد روان، راندمان سوخت و راحتی که در هنگام رانندگی فراهم می‌کند، محبوبیت زیادی دارد.

فناوری CVT چیست؟

CVT یا گیربکس متغیر پیوسته، یک گیربکس اتوماتیک نسل بعدی از Maruti Suzuki است که عملکرد رانندگی نرم و عالی را ارائه می‌دهد. این خودرو در Baleno با موتور بنزینی 1.2 L VVT Maruti سوزوکی موجود است و برای شرایط رانندگی ایران تنظیم‌شده است.

 

گیربکس اتوماتیک CVT چگونه کار می‌کند؟

برخلاف یک سیستم دنده معمولی، CVT بر روی یک سیستم دو قرقره منحصربه‌فرد عمل می‌کند که انتقال نرم سرعت را در سراسر باند قدرت موتور تضمین می‌کند. درواقع، گیربکس متغیر پیوسته به دلیل عملکرد بدون درز و راحتی رانندگی فوق‌العاده‌اش مشهور است.

 

مزایای کلیدی CVT

رانندگی نرم و راحت: ازآنجایی‌که یک سیستم دنده CVT از جعبه‌دنده معمولی استفاده نمی‌کند، خودرو سرعت را به شیوه‌ای نرم و تدریجی افزایش می‌دهد.

عملکرد عالی: یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های سیستم دو قرقره CVT این است که به موتور خودرو اجازه می‌دهد با دورهای بهینه در دقیقه در سراسر محدوده سرعت کار کند که منجر به‌شتاب گیری نرم می‌شود.

راندمان سوخت بالا: نسبت‌های دنده بی‌نهایت به موتور اجازه می‌دهد تا در بالاترین باند بازده ممکن کار کند و بازده سوخت را بیشتر بهبود بخشد. این فناوری مطابق با شرایط رانندگی ایران بهینه‌شده است تا با گیربکس اتوماتیک CVT راحتی، بهره‌وری سوخت و همچنین لذت رانندگی را ارائه دهد.

 

آیا بازسازی یک گیربکس ارزش آن را دارد؟

مانند بسیاری از چیزهای زندگی، بستگی دارد. سوالاتی که باید به آن‌ها پاسخ داده شود که آیا شما باید یک گیربکس را بازسازی کنید یا جایگزین کنید:

 • چقدر سریع به ماشین خود برای رانندگی مجدد نیاز دارید؟
 • ماشین شما چندساله است؟
 • چقدر پول می‌خواهید خرج کنید؟

 

بازسازی گیربکس سوزوکی به چه معناست؟

بازسازی گیربکس شبیه به بازسازی موتور یا هر چیز دیگری است. این‌یک فرآیند عمیق است که به کار عملی زیادی نیاز دارد. مراحل بازسازی انتقال خسته‌کننده است و اگر به ترتیب درست انجام نشود و به‌درستی انجام نشود هیچ فایده‌ای ندارد.

 

بازسازی گیربکس سوزوکی چقدر طول می‌کشد؟

به‌طور متوسط، بازسازی گیربکس اتوماتیک بین سه تا چهار روز طول می‌کشد. وقتی ماشین خود را به یک مغازه گیربکس می‌برید، آن‌ها تخمینی از پول و زمان به شما می‌دهند تا یک تعمیر ساده گیربکس انجام دهید و شما را درراه بفرستند یا یک گیربکس را به‌طور کامل بازسازی کنید. مراحل بازسازی انتقال عبارت‌اند از:

 • حذف گیربکس
 • بازرسی گیربکس
 • تمیز کردن گیربکس
 • تعویض قطعات “سخت” گیربکس
 • مونتاژ مجدد گیربکس
 • تعویض قطعات در طول مسیر، ازجمله باند، کلاچ، واشر، مهروموم و موارد دیگر
 • تعویض گیربکس در خودرو
 • تست درایو

 

بازسازی گیربکس چقدر طول می‌کشد؟

این سؤال دیگری است که در درجه اول براساس سبک رانندگی شما با “بستگی دارد” پاسخ داده می‌شود. عمر متوسط ​​برای عمر بازسازی گیربکس اگر به‌درستی انجام شود تا 40000 مایل است.

تعمیر گیربکس بسته به اینکه چه چیزی تعمیر شده است، با عادات رانندگی معمولی ممکن است 10000 مایل را طی کنید. اگر فقط فیلتر گیربکس و مایع تعویض شده باشد، و شما با ماشین به محل کار خود برگردید، می‌توانید انتظار 10000 مایل دیگر را داشته باشید. اگر 100 مایل در روز رانندگی کنید، از تپه‌ها بالا بروید، خوش‌شانس خواهید بود که 5000 مایل به دست خواهید آورد. بازسازی گیربکس به شما یک گیربکس «مثل جدید» می‌دهد که در آن تمام قطعات و قطعات فرسوده تعویض شده‌اند.

 

با موارد زیر می‌توانید به واحد بازسازی یا تعمیر گیربکس خود عمر طولانی‌تری بدهید: 

 • سطح مایع را به‌طور مرتب چک کنید
 • فیلتر و مایع را به‌طور مرتب تعویض کنید
 • بدون رانندگی تهاجمی

 

علائم گیربکس سوزوکی در حال خاموش شدن چیست؟

علائم هشداردهنده اولیه را درزمانی که باید ماشین خود را به مغازه گیربکس ببرید، بدانید: 

 • از تعویض دنده
  امتناع می‌کند اگر خودروی شما از تعویض دنده امتناع می‌ورزد یا برای تعویض دنده مشکل دارد، ممکن است مایع آن کم باشد، مایع اشتباهی داشته باشد یا نیاز به تعمیر یا بازسازی گیربکس داشته باشد.
 • بوی سوختگی
  اگر متوجه بوی سوختگی از زیر خودرو یا زیر کاپوت خود شدید، هر چه سریع‌تر به مکانیک مراجعه کنید. ممکن است موتور یا گیربکس بیش‌ازحد گرم شده باشد. گرمای بیش‌ازحد گیربکس باعث گرم شدن بیش‌ازحد موتور خودرو نیز می‌شود.
 • صداهای خنثی
  وقتی صداهای عجیب‌وغریبی از خودرو در حالت خنثی شنیده می‌شود، در گیربکس سوزوکی مشکل دارید. ممکن است چیزی به‌آسانی اضافه کردن مایع انتقال یا به‌اندازه ساخت یا تعمیر گیربکس پیچیده و گران باشد.
 • لیز خوردن چرخ‌دنده
  هنگامی‌که یک ماشین در حین رانندگی به‌طور ناگهانی از دنده خارج و داخل می‌شود، می‌تواند ترسناک و خطرناک باشد. اگر با لغزش دنده مواجه هستید، از مکانیک خود بخواهید آن را بررسی کند. یک تعمیر ساده گیربکس ممکن است تمام چیزی باشد که لازم است.
 • کشیدن کلاچ در حال کشیدن است و هنگام فشار دادن پدال کلاچ از چرخ فلایویل جدا نمی‌شود. بازسازی یا تعمیر گیربکس موردنیاز است.
 • مایع
  نشتی گیربکس نشتی هرگز چیز خوبی نیست و اغلب به این معنی است که شما نیاز به تعمیر گیربکس دارید. بااین‌حال، این نمی‌تواند چیزی بیش از این باشد که کلاه را محکم روی سر نگذارید. از مکانیک خود بخواهید آن را بررسی کند.
 • چراغ موتور را بررسی کنید چراغ
  چک موتور چیزهای زیادی در مورد ماشین شما ازجمله گیربکس به شما می‌گوید. از مکانیک خود بخواهید ماشین را بازرسی کند و تعیین کند که آیا گیربکس است یا خیر و در صورت وجود، به چه تعمیری گیربکس نیاز است.
 • سنگ‌زنی و تکان دادن
  این‌یک مشکل رایج در گیربکس اتوماتیک است و زمانی رخ می‌دهد که خودرو در حال تعویض دنده است. تعمیر گیربکس می‌تواند کافی باشد، اما اگر به‌اندازه کافی خراب باشد، ممکن است نیاز به بازسازی گیربکس داشته باشد.
 • صداهای
  زمزمه کردن صدای زمزمه کردن، زمزمه کردن یا ناله کردن که از ماشین شما به هر جهتی می‌آید خوب نیست، به‌خصوص زمانی که گیربکس باشد. سریعاً از مکانیک خود بخواهید ماشین را بازرسی کند.
 • عدم پاسخگویی
  هنگام تعویض دنده، اگر خودروی شما به‌طور خودکار پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به تعمیر گیربکس داشته باشد. بااین‌حال، این ممکن است چیزی جز تعویض فیلتر و مایع جدید نباشد

در داخل گیربکس مایعی وجود دارد که به روان کاری، خنک شدن کمک می‌کند، اما همچنین به‌عنوان یک مایع هیدرولیک عمل می‌کند که به تسهیل تعویض دنده کمک می‌کند.

همان‌طور که از ماشین استفاده می‌کنید، شتاب بگیرید، وسایل را بکشید و ترمز کنید – دنده‌ها و قطعات داخل جعبه‌دنده گرم می‌شوند.

و با گرم شدن، سیال گیربکس به‌مرورزمان خراب می‌شود – خواص و توانایی روان کاری خود را از دست می‌دهد. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد – قطعات روی یکدیگر خراشیده می‌شوند و شروع به فرسودگی می‌کنند و چسبندگی خود را از دست می‌دهند.

هنگامی‌که چرخ‌دنده‌ها و قسمت داخل فرسوده شدند – این ممکن است باعث شود که گیربکس شما دچار لغزش دنده شود و به‌محض اینکه این اتفاق بیفتد تعمیرات بسیار پرهزینه خواهد بود.

هزینه تعمیر، بازسازی یا جایگزینی بسیار گران است – در مقایسه با نگهداری درست گیربکس شما.

 

چه زمانی باید تعویض روغن گیربکس سوزوکی را انجام دهید؟

هر وسیله نقلیه توصیه‌های متفاوتی هنگام تعویض روغن گیربکس دارد. برخی از خودروها از مایع “طول عمر” استفاده می‌کنند – که اساساً به این معنی است که شما “نیازی ندارید” آن را در طول عمر گیربکس تغییر دهید. اگرچه توصیه می‌کنیم حداقل هر 100000 کیلومتر آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه‌چیز به‌خوبی کار می‌کند زیرا گاهی اوقات رطوبت می‌تواند وارد شود و به خواص سیال و قطعات آسیب برساند.

سایر وسایل نقلیه ممکن است به شما توصیه کنند که هر 50000 کیلومتر یا 100000 کیلومتر آن را تعویض کنید. بنابراین بهتر است ابتدا کتابچه راهنمای مالک خود را برای توصیه خودروهای خاص بررسی کنید.

فرکانس زمانی که نیاز به تغییر دارید ممکن است به نحوه رانندگی وسیله نقلیه خود نیز بستگی داشته باشد. اگر تمایل دارید سریع رانندگی کنید و ماشین خود را با شتاب‌های شدید فشار دهید، به‌شدت ترمز کنید یا حتی در حال کشیدن تریلر هستید – احتمالاً باید مایع گیربکس خود را بیشتر چک کنید.

بنابراین بهتر است برخی از علائمی که ممکن است به تعویض مایع انتقال نیاز داشته باشید را بدانید. در زیر برخی از علائمی که باید به آن‌ها توجه کنید آمده است.

 

برخی از علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد چیست؟

 1. گیربکس در حین رانندگی بین دنده‌ها سر می‌خورد یا به حالت خنثی بازمی‌گردد
 2. صداهای سنگ‌زنی / کوبیدن / زمزمه – به‌خصوص زمانی که در حالت خنثی است
 3. بوی سوخته
 4. سنگ‌زنی / ضربه زدن به هنگام تغییر دنده به‌جای انتقال صاف – عمدتاً به دلیل فرسودگی یاتاقان‌ها یا سایر اجزای چرخان
 5. تأخیر/تأخیر بین تعویض دنده و یا بالاتر از RPM معمولی برای سرعت معین یا تغییر دنده.
 6. کلاچ در حال کشیدن است (گیربکس دستی) – کلاچ درگیر می‌ماند و هنگام تلاش برای تعویض دنده صدای خراش ایجاد می‌کند.
 7. نشت مایع
 8. موتور در سرعت‌های پایین متوقف می‌شود
 9. از رفتن به دنده خودداری می‌کند (دستی)

 

چگونه وضعیت را بررسی کنیم (در خانه)؟

 1. اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه شما در حال حرکت، در پارک و روی سطح صاف است.
 2. میله گیربکس خود را پیدا کنید – آن را بیرون بکشید
 3. میله را روی یکپارچه سفید پاک‌کنید
 4. اگر رنگ قرمز گیلاسی و نسبتاً شفاف است – در شرایط خوبی است
 5. بااین‌حال، اگر تاریک است و بوی سوختگی می‌دهد – ممکن است مشکلی وجود داشته باشد و بهترین گزینه شما به متخصص اجازه می‌دهد بیشتر بررسی کند.

نکته: اگر نمی‌توانید نشانگر مایع گیربکس را پیدا کنید – گاهی اوقات ممکن است خودرو از مایع مادام‌العمر استفاده کند و گیربکس “آب‌بندی‌شده است”. این بدان معنی است که پنهان است و ممکن است دسترسی و بررسی آن سخت‌تر باشد.

تعمیر گیربکس سوزوکی در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک توسط تکنسین‌های خبره ما در امر تعمیر گیربکس اتوماتیک سوزوکی انجام می‌شود. کلیه خدمات با گارانتی 6 ماهه بدون محدودیت کیلومتر ارائه می‌شوند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

————————————

راه های ارتباطی با کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۹۱۱۰۷۳۵۷

موبایل (مهندس خان بابائی): ۰۹۱۲۵۶۵۴۴۳۲

اینستاگرام: aghakhanbabei@

کانال آپارات کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

کانال یوتوب کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

————————————

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *