تعمیر گیربکس خودروهای چینی

تعمیر گیربکس اتوماتیک چینی

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

برای تعمیر گیربکس خودروهای چینی، ابتدا باید نوع گیربکس خودرو را شناسایی کنید. بعد از شناسایی نوع گیربکس، می‌توانید با توجه به نیاز به قطعات جایگزین، به یکی از کارگاه‌های خدماتی خودروها مراجعه کنید. اما باید توجه داشت که خودروهای چینی به دلیل کیفیت پایین تولید و استفاده از قطعات ضعیف، ممکن است نیاز به تعویض گیربکس داشته باشند و در این صورت تعمیر گیربکس ممکن است به عنوان یک راه حل موقتی و کم‌مانع باشد. پس از تعمیر گیربکس، باید به مراتب دقت کنید و مطمئن شوید که مشکلاتی که باعث خرابی گیربکس شده‌اند رفع شده‌اند تا احتمال خرابی مجدد کاهش یابد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی و تشخیص مشکلات مربوط به گیربکس شما برای یک مکانیک معمولی دشوارتر باشد و اغلب، حتی تجهیزات تعمیر حرفه‌ای به دلیل مهارت‌ها و تجهیزات تخصصی موردنیاز برای سرویس‌دهی داخلی گیربکس، به‌جای تعمیر آن، جایگزین گیربکس می‌شود.

قبل از اینکه بتوانید گزینه‌های خود را برای تعمیر یا جایگزینی ارزیابی کنید، باید مشکل را شناسایی کنید. درحالی‌که برخی از مسائل مربوط به گیربکس مربوط به سال‌ها، ساخت‌ها یا مدل‌های خاص خودرو خواهد بود، برخی موارد را می‌توان به‌طورکلی تشخیص داد. قبل از جستجوی گزینه‌های تعمیر گیربکس خودروهای چینی، تحقیق کامل و کافی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که قیمت منصفانه‌ای را پرداخت می‌کنید و گیربکس اتوماتیک خودروی شما توسط فرد حرفه‌ای تعمیر می‌شود.

اگر در تعویض دنده‌ها مشکل دارید، ممکن است وسیله نقلیه شما گیربکس معیوب داشته باشد.گیربکس چسبنده – هر نشانه‌ای از تردید یا امتناع کامل از تعویض دنده – ممکن است نشان دهد که گیربکس شما ممکن است ایراد داشته باشد.

این علائم ممکن است نشانه‌ای از مشکلات الکتریکی، هیدرولیکی یا مکانیکی گیربکس شما باشد.

برای بررسی اینکه آیا مشکل در تعویض دنده مربوط به کلاچ شما است یا گیربکس. موتور را خاموش کنید و ببینید آیا می‌توانید دنده‌ای را انتخاب کنید. اگر می‌توانید این معمولاً نشان دهنده مشکل کلاچ است. اگر نمی‌توانید پس مشکل از گیربکس است.

عدم تعویض دنده

دلایل متعددی وجود دارد که ماشین شما دنده را عوض نمی‌کند، از جمله روغن گیربکس نادرست، گرفتگی فیلتر، سنسورهای معیوب و خرابی شیر برقی.اگر وسیله نقلیه خود را از تعویض دنده امتناع کرد، بسیار مهم است که توسط یک متخصص بررسی شود.

 

گیربکس خودروهای چینی

گیربکس خودروهای چینی ممکن است از نوع دستی یا اتوماتیک باشند. در برخی مدل‌ها از گیربکس‌های 5 سرعته یا 6 سرعته دستی و یا گیربکس‌های اتوماتیک 4 سرعته یا 6 سرعته استفاده می‌شود. البته، بسته به نوع خودرو، مدل و سال ساخت آن، نوع و تنوع گیربکس‌های استفاده شده متفاوت است. لذا برای شناسایی دقیق نوع گیربکس خودروی چینی خود، بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو و یا به فروشنده خودرو مراجعه کنید.

 

نشتی روغن گیربکس خودروهای چینی

روغن گیربکس اتوماتیک (ATF) در گیربکس‌های اتوماتیک وجود دارد تا به کاهش اصطکاک و در نتیجه گرمای بیش از حد کمک کند.اگر این روغن شروع به نشت کند، ممکن است مشکل جدی روی دستان خود داشته باشید.در واقع، از دست دادن ATF یک دلیل بسیار رایج برای خرابی گیربکس اتوماتیک است.

علائم نشت ATF

نشتی ATF ممکن است باعث جمع شدن روغن قرمز روشن در زیر وسیله نقلیه شما شود. با این حال، اگر روغن در گیربکس به دلیل اصطکاک سوخته باشد، ممکن است قهوه‌ای یا سیاه باشد – در این صورت احتمالاً تعمیر اساسی گیربکس شما لازم است.

 چراغ موتور را بررسی کنید

در حالی که چراغ چک موتور می‌تواند مشکلات مختلفی را نشان دهد، ممکن است به این معنی باشد که شما ایراد گیربکس دارید. ماشین شما دارای سنسورهای زیادی است که برای تشخیص دقیق مشکلات طراحی شده‌اند – امیدوارم قبل از جدی شدن آنها.

سطح روغن خنک کننده و گیربکس خود را بررسی کنید یا وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک ببرید تا برای هر گونه مشکل گیربکس یا سایر مشکلات احتمالی بررسی شود.

صداهای غیر معمول

صدای غیرعادی گیربکس نیز می‌تواند نشانه‌ای از آسیب دیدن گیربکس باشد.اگر گیربکس خود شروع به تولید صدایی کند که قبلاً نشنیده‌اید، یا اگر صدای جیر جیر، ناله، زمزمه یا وزوز را بشنوید، ممکن است با مشکل مواجه شوید.

چرا گیربکس خودروی چینی من صدای عجیبی می‌دهد؟

صدای عجیب گیربکس خودروی چینی ممکن است از بسیاری از عوامل ناشی شود، اما برخی از عوامل رایج عبارتند از:

۱- کمبود روغن گیربکس: اگر سطح روغن گیربکس کم باشد، ممکن است باعث ایجاد صدای عجیبی شود.

۲- خرابی یا آسیب به دنده‌های داخلی گیربکس: اگر دنده‌های داخلی گیربکس خودرو شما خراب شده یا به هر دلیلی آسیب دیده باشند، ممکن است باعث ایجاد صدای عجیبی شود.

۳- خرابی یا آسیب به بلبرینگ‌ها: بلبرینگ‌های گیربکس نیز ممکن است خراب شده و یا به هر دلیلی آسیب دیده باشند و باعث ایجاد صدای عجیبی شوند.

۴- وجود خراشیدگی و زنگ زدگی در سطح داخلی گیربکس: اگر سطح داخلی گیربکس شما خراشیده و یا زنگ زده شده باشد، ممکن است باعث ایجاد صدای عجیبی شود.

برای تشخیص دقیق علت صدای عجیب گیربکس خودروی چینی، بهتر است به یک کارگاه خدماتی خودرو مراجعه کرده و این مشکل را با کمک مکانیک خودرو حل کنید.

 

عیب‌یابی گیربکس خودروهای چینی

برای عیب‌یابی گیربکس خودروهای چینی، ابتدا باید مشکل را تشخیص دهید. برای این منظور، بهتر است از تجربه مکانیک خودرو و دانش فنی مرتبط استفاده کنید. در ادامه، به برخی از مراحل عیب‌یابی گیربکس خودروهای چینی اشاره می‌کنیم:

۱- مشکل در گیربکس خودرو را تشخیص دهید: برای این منظور، باید به مشکلات رایج گیربکس خودروهای چینی توجه کنید، از جمله صدای عجیب، لرزش، خشک بودن و یا گیر کردن دنده‌ها.

۲- بررسی سطح روغن گیربکس: سطح روغن گیربکس را بررسی کنید و اگر کمبود روغن وجود داشت، روغن را تکمیل کنید.

۳- بررسی وضعیت دنده‌ها: دنده‌های داخلی گیربکس را بررسی کنید و بررسی کنید که آیا دنده‌هایی وجود دارند که خراب شده باشند یا نه.

۴- بررسی وضعیت بلبرینگ‌ها: بلبرینگ‌های گیربکس را بررسی کنید و بررسی کنید که آیا بلبرینگ‌ها خراب شده و نیاز به تعویض دارند یا نه.

۵- بررسی وضعیت سطح داخلی گیربکس: سطح داخلی گیربکس را بررسی کنید و بررسی کنید که آیا خراشیدگی و یا زنگ زده شده است یا نه.

پس از بررسی و تشخیص مشکلات، بهتر است به کارگاه خدماتی خودرو مراجعه کنید و مشکلات را با مکانیک خودرو مطرح کنید تا مشکلات شناسایی شده تعمیر شوند.

 

عیب‌یابی مشکلات گیربکس خودروهای چینی در هنگام رانندگی

برای سنگ‌زنی گوش کنید. هرزمانی که هنگام رانندگی وسیله نقلیه خودصدای ساییدن را می‌شنوید به معنای مشکل است. آسیاب کردن هنگام تلاش برای قرار دادن گیربکس دستی در دنده یا خارج کردن آن می‌تواند نشان‌دهنده عدم درگیر شدن یا جدا نشدن کامل کلاچ شما باشد یا ممکن است درنتیجه فرسوده‌شدن دنده‌های سنکرو در خود گیربکس باشد. اگر در حین دنده صدای سنگ‌زنی شنیدید، به این معنی است که در دنده‌های گیربکس فلزی گیرکرده است و به‌احتمال‌زیاد خیلی زود از کار می‌افتد.

در صورت شنیدن صدای خراش در حین حرکت، فوراً خودرو را کنار بکشید.

شما باید وسیله نقلیه خود را به خانه یا تعمیرگاه ببرید.

اگر گیربکس در داخل یا خارج شدن از دنده‌های خاص ساییده می‌شود، می‌توانید تعویض کلاچ دوبل را امتحان کنید تا بدون آسیب بیشتر، آن را از دنده عبور دهید.

به ارتعاشات وسیله نقلیه بسیار توجه کنید. موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد لرزش در هنگام رانندگی شود. درحالی‌که برخی ممکن است به‌اندازه سنگ‌گیر کرده در لاستیک یا یخ روی رینگ شما خوش‌خیم باشند، برخی دیگر می‌توانند نشان‌دهنده یک مشکل جدی در گیربکس خودروی چینی شما باشند. اگر در حین رانندگی لرزش جدیدی شنیدید یا احساس کردید، خود را کنار بکشید و ابتدا چرخ‌ها و لاستیک‌های خود را بررسی کنید. اگر ظاهراً مشکلی برای صحبت کردن ندارند، لرزش احتمالاً به دلیل مشکل در پیشرانه است.

پیشرانه در وسیله نقلیه شما شامل موتور، گیربکس، جعبه گیربکس خودروی چینی و محورهای محرک است.

سعی کنید حس کنید که لرزش از کجای خودرو می‌آید

لرزش را به‌سرعت موتور یا سرعت چرخ گره بزنید. هنگام رانندگی و تشخیص لرزش، با فشار دادن روی گاز شتاب بگیرید و بررسی کنید که آیا لرزش سرعت می‌گیرد، کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود. حالا خودرو را از دنده خارج کنید (در حالت خنثی) و دوباره روی گاز فشار دهید. تعیین کنید که آیا تفاوتی بین نحوه عملکرد ارتعاش در هر نمونه وجود دارد یا خیر.

اگر لرزش فقط در سرعت‌های خاصی رخ دهد، ممکن است یک چرخ نامتعادل باشد.

اگر درحالی‌که وسیله نقلیه در دنده نیست، لرزش از بین برود یا ثابت بماند، ممکن است مشکل چرخ‌ها یا محورهای محرک به سمت آن‌ها باشد.

اگر لرزش با دور در دقیقه موتور افزایش یابد، احتمالاً مشکل در موتور یا گیربکس است.

به جابجایی‌های ناگهانی توجه کنید. هنگام رانندگی با وسیله نقلیه مجهز به گیربکس اتوماتیک، به نحوه تعویض دنده به دنده توجه کنید. گیربکس‌های اتوماتیک باید نسبتاً نرم تعویض شوند. اگر تعویض دنده ناگهانی به نظر می‌رسد یا باعث می‌شود که شما به سمت جلو حرکت کنید، گیربکس برای تعویض دنده بعدی مشکل دارد.

تعویض دنده سخت می‌تواند نشان‌دهنده کم بودن یا فرسودگی بیش‌ازحد روغن گیربکس باشد.

قبل از اینکه وسیله نقلیه را به خانه‌برانید، در محل امنی حرکت کنید و مطمئن شوید که روغن گیربکس خیلی کم نیست.

 

به‌سرعت سنج دقت کنید گیربکس‌های اتوماتیک به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که براساس میزان دریچه گازی که وارد می‌کنید، در دورهای مختلف تغییر کند. اگر به‌سرعت شتاب می‌گیرید (با پدال روی زمین)، گیربکس با دور در دقیقه بالاتر نسبت به رانندگی معمولی تغییر می‌کند. گفته می‌شود، گیربکس نباید اجازه دهد که خودرو قبل از تعویض دنده بعدی، برای مدت طولانی در دور بالا بنشیند. اگر هست مشکلی هست

معمولاً می‌توانید بشنوید که چه زمانی فلات اتومبیل شما در یک دور در دقیقه است که باید از آن جابجا شود.

به صدای موتور که سخت‌تر از حد معمول کار می‌کند گوش دهید زیرا برای مدت طولانی در دنده پایین‌تر می‌ماند.

تعمیر گیربکس خودروهای چینی
تعمیر گیربکس خودروهای چینی

تشخیص مشکلات رایج گیربکس خودروهای چینی

گیربکس خودروهای چینی ممکن است با برخی مشکلات رایج مواجه شوند. در ادامه به برخی از این مشکلات و نحوه تشخیص آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- صدای عجیب: این مشکل ممکن است به دلیل وجود خراشیدگی، کمبود روغن، بلبرینگ‌های خراب شده یا دنده‌های خراب شده باشد. برای تشخیص دقیق مشکل، بهتر است صدای عجیب را با دقت بیشتری گوش داده و به کمک یک متخصص خودرو مشکل را تشخیص دهید.

۲- گیر کردن دنده‌ها: اگر دنده‌های گیربکس به طور مداوم گیر می‌کنند، ممکن است به دلیل وجود کمبود روغن، یا خرابی دنده‌ها و بلبرینگ‌ها باشد.

۳- لرزش: اگر گیربکس شما لرزش دارد، ممکن است به دلیل دنده‌های خراب شده یا بلبرینگ‌های خراب باشد.

۴- خشک بودن: اگر گیربکس شما خشک است و هیچ روغنی در آن وجود ندارد، ممکن است به دلیل نشتی در گیربکس و یا خرابی یکی از قطعات آن باشد.

۵- گرم شدن زیاد: اگر گیربکس خودرو شما بیش از حد گرم می‌شود، ممکن است به دلیل کمبود روغن گیربکس و یا خرابی پمپ روغن باشد.

با توجه به این مشکلات، بهتر است برای تشخیص دقیق مشکلات و نیز تعمیر و تعویض قطعات گیربکس، به کارگاه خدماتی خودرو مراجعه کنید و با مکانیک خودرو مشورت کنید.

 

به دنبال نشتی روغن گیربکس باشید. یکی از دلایل رایج مشکلات گیربکس اتوماتیک، سطح پایین روغن ناشی از نشتی است به زیر وسیله نقلیه خود برای نقاط خیس نگاه کنید. اگر یکی را پیدا کردید، آن را با انگشت خود لمس کنید، سپس انگشت خود را روی یک صفحه کاغذ سفید پاک‌کنید تا مشخص شود که چه نوع روغنی ازنظر رنگ است.

روغن گیربکس اتوماتیک معمولاً قرمز است یا اگر کهنه باشد و سوخته باشد قرمز تیره است.

روغن خنک‌کننده معمولاً سبز یا نارنجی است.

روغن معمولاً قهوه‌ای یا سیاه است.

از پر بودن روغن گیربکس اطمینان حاصل کنید. اگر نشانه‌هایی از نشتی مشاهده کردید، بلافاصله با قرار دادن دیپ استیک برای روغن گیربکس، گیربکس خود را بررسی کنید. میله اندازه‌گیری را بردارید و آن را پاک‌کنید، سپس آن را دوباره وارد کنید و دوباره آن را بردارید تا سطح روغن را بررسی کنید. اگر سطح روغن پایین است، اضافه کردن روغن گیربکس ممکن است مشکل شمارا حل کند.

اگر مطمئن نیستید که در خودروی خود میله روغن گیربکس را پیدا کنید، برای راهنمایی به دفترچه راهنمای مالک آن مراجعه کنید.

حتی اگر هیچ نشانه‌ای از نشتی وجود نداشته باشد، سطح روغن گیربکس را بررسی کنید، فقط درصورتی‌که در آخرین سرویس کاملاً پر نشده باشد یا در حال سوختن روغن باشد.

وضعیت روغن گیربکس خودروی چینی را ارزیابی کنید. به روغن روی میکس نگاه کنید و رنگ را ارزیابی کنید. رنگ‌روغن گیربکس اتوماتیک قرمز تیره است، اما هر چه بیشتر استفاده شود تیره‌تر می‌شود. رنگ تیره لزوماً نشان‌دهنده مشکل نیست مگر اینکه رنگ آن تقریباً سیاه باشد و بوی سوختگی بدهد. برعکس، اگر رنگ بسیار روشن یا صورتی باشد، به این معنی است که آب وارد روغن گیربکس خودروی چینی شده است که این نیز یک مشکل جدی است. تخلیه و شستشوی روغن گیربکس همیشه راه‌حل مناسبی نیست، اما در برخی موارد ضروری است.

روغن گیربکس سیاه یا قرمز بسیار تیره به این معنی است که گیربکس در بالاتر از محدوده دمای ایمن خودکار کرده است.

روغن گیربکس صورتی‌رنگ به معنای وجود آب در روغن است. باید گیربکس را تخلیه کرده و روغن را تعویض کنید.

منبع آب در روغن گیربکس خودروی چینی شما باید شناسایی و تعمیر شود وگرنه دوباره اتفاق می‌افتد.

پای خود را روی ترمز قرار دهید، وسیله نقلیه خود را از پارک خارج کرده و به عقب یا برانید. هنگامی‌که در یک توقف هستید، جابجایی از پارک باید تقریباً آنی باشد. همان‌طور که منتظر هستید برای خود حساب کنید. اگر تعداد شما بیش از سه ثانیه باشد، گیربکس خودروی چینی آن‌طور که باید کار نمی‌کند. این ممکن است نشان‌دهنده فرسودگی بیش‌ازحد یا کم شدن روغن گیربکس خودروی چینی باشد.

تعویض دنده کند، به‌ویژه در درایو یا عقب، اغلب به این معنی است که روغن گیربکس خیلی کم است یا به‌درستی کار نمی‌کند.

اگر خودرو اصلاً از پارک خارج نشود، می‌تواند به این معنی باشد که گیربکس دارای مشکلات داخلی است و باید تعمیر یا تعویض شود.

نحوه تمیز کردن گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی

تمیز کردن گیربکس اتوماتیک خودرو بسیار مهم است و می‌تواند عمر گیربکس را افزایش دهد. در ادامه نحوه تمیز کردن گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی را برای شما توضیح می‌دهیم:

1- خاموش کردن موتور: قبل از هر کاری، مطمئن شوید که موتور خودروتان خاموش شده است.

2- شستشوی کارتریج فیلتر: با دستگاه شستشوی فیلتر، کارتریج فیلتر گیربکس را شستشو دهید.

3- تعویض روغن گیربکس: ابتدا از گیربکس قدیمی روغن را خارج کنید و سپس روغن تازه را به گیربکس اضافه کنید.

4- تعویض فیلتر گیربکس: فیلتر گیربکس نیز می‌تواند ذرات گرد و خاک را از روغن گیربکس حذف کند. بهتر است فیلتر گیربکس را نیز همزمان با تعویض روغن تعویض کنید.

5- پاکسازی پانزدهای گیربکس: با استفاده از یک برس نرم، پانزدهای گیربکس را پاکسازی کنید.

6- تعویض باک گیربکس: بعضی از خودروهای چینی باک گیربکس دارند. اگر باک گیربکس شما کثیف است، آن را تعویض کنید.

با توجه به اینکه تمیز کردن گیربکس یک کار تخصصی است، برای انجام آن بهتر است به کارگاه خدماتی خودرو مراجعه کرده و توسط متخصصان خودرو این کار را انجام دهید.

 

فرایند آماده‌سازی خودرو برای تمیز کردن گیربکس

وسیله نقلیه خود را با چند دقیقه رانندگی با آن گرم‌کنید.

  • زمانی که روغن حداقل گرم باشد، تخلیه روغن بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.
  • در کار کردن با اجزای داغ خودرو، به‌ویژه سیستم اگزوز، مراقب باشید.

همیشه روی یک سطح صاف و منظم کارکنید. خودرو را در پارک قرار دهید، ترمزدستی را تنظیم کنید و چرخ‌های عقب را قبل از بالا بردن خودرو صاف کنید.

از دفترچه راهنمای مالک خود برای پیدا کردن نقطه جک مناسب استفاده کنید و وسیله نقلیه را به‌اندازه کافی از سطح زمین بلند کنید تا پایه‌های جک خود را پاک‌کنید.

بازهم با مراجعه به دفترچه راهنمای مالک، پایه‌های جک را در دو طرف وسیله نقلیه قرار دهید. پایه‌های جک امکان دسترسی آسان‌تر به اجزای مربوطه را فراهم می‌کند. پایه‌های جک نیز بسیار قابل‌اعتمادتر هستند.

اطمینان حاصل کنید که روغن مناسب برای وسیله نقلیه خود دارید. انواع مختلفی از روغن وجود دارد و برخی از تولیدکنندگان حتی به روغن مخصوص برند نیاز دارند. قبل از شروع کار، با دفترچه راهنمای مالک و یک متخصص قطعات خودرو مشورت کنید تا مطمئن شوید که روغن و قطعات صحیح را دارید.
روغن را تخلیه کنید و مخزن روغن گیربکس را بردارید. یک ظرف تخلیه بزرگ را در زیر ظرف روغن گیربکس قرار دهید و سعی کنید هیچ روغنی نریزید. تمیز نگه‌داشتن ناحیه زیر وسیله نقلیه به افزایش طول عمر خودرو کمک می‌کند.

  • به دنبال پلاتین تخلیه باشید. پلاتین تخلیه معمولاً یک پلاگین رزوه دار استاندارد است که در گوشه‌ای از مخزن روغن گیربکس قرار دارد. دوشاخه را بردارید و اجازه دهید روغن تخلیه شود، سپس دوشاخه تخلیه را دوباره نصب کنید.
  • اگر پلاتین تخلیه وجود نداشته باشد، تخلیه روغن کمی مشکل‌تر خواهد بود. تمام پیچ و مهره‌های روغن گیربکس را بازکنید و سپس پیچ‌ها را ازیک‌طرف کاملاً جدا کنید. این کار باعث می‌شود که کناره یا گوشه خان به‌اندازه کافی بیفتد تا روغن نوبتم.
  • پس از تخلیه کامل روغن، تمام پیچ‌ها را بردارید و محل آن‌ها را یادداشت کنید. مخزن روغن گیربکس را بردارید.

روغن گیربکس قدیمی را بررسی کنید. به دنبال هر چیزی که به نظر می‌رسد نامناسب به نظر می‌رسد مانند رسوب یا قطعات بزرگ فلز در روغن باشید. این می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل بزرگ‌تر باشد، بنابراین اگر چیزی پیدا کردید، بلافاصله با یک متخصص گیربکس خودروی چینی مشورت کنید. همچنین ایده خوبی است که مقدار روغن تخلیه‌شده را اندازه‌گیری کنید زیرا این به شما تخمین خوبی در مورد مقدار روغن جایگزین می‌دهد.

داخل و خارج مخزن روغن گیربکس را تمیز کنید. گیربکس‌های اتوماتیک به آلودگی و مواد خارجی بسیار حساس هستند. برای تمیز کردن قسمت بیرونی مخزن از روغن زدایی و برای تمیز کردن داخل و سطوح جفت واشر از پاک‌کننده ترمز استفاده کنید.

  • تمام مواد واشر را با دقت از مخزن روغن گیربکس و سطح جفت روی جعبه‌دنده جدا کنید. یک تیغ ممکن است مفید باشد.
  • اکثر دستگاه‌های گیربکس خودروی چینی دارای آهن‌ربایی در ظرف هستند تا ذرات فلزی کوچک را جذب کند. حتماً آهنربا را تمیز و دوباره نصب کنید.
  • پیچ و مهره‌هایی را مخزن تابه روغن را روی جعبه‌دنده محکم می‌کند، تمیز کنید

 

پالایه گیربکس خودروی چینی را بردارید و تعویض کنید. اکثر گیربکس‌های اتوماتیک دارای فیلتری هستند که زباله‌ها را در سیستم به دام می‌اندازد و تعویض این پالایه بخشی از یک سرویس کامل است.

اکثر فیلترهای گیربکس در پایین بدنه سوپاپ قرار دارند و پس از برداشتن روغن گیربکس به وضوح قابل‌مشاهده هستند. به دنبال مش پلاستیکی سفید یا زرد در پایین فیلتر بگردید.

برخی از فیلترها فقط در جای خود می‌چسبند یا توسط گیره‌ها نگه‌داشته می‌شوند.

سایر فیلترها توسط پیچ و مهره‌هایی در جای خود نگه‌داشته می‌شوند که طول آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. نصب مجدد این پیچ و مهره‌ها در محل صحیح خود ضروری است.

سایر گیربکس‌ها از فیلترهای چرخشی خارجی استفاده می‌کنند که شبیه فیلترهای روغن‌موتور هستند. فیلتر را با انبر فیلتر روغن بردارید و به‌سادگی فیلتر جدید را با دست سفت کنید.

کمی روغن گیربکس تمیز را روی هر او رینگ یا درزگیر روی فیلتر بمالید زیرا این کار نصب را بسیار آسان‌تر می‌کند.
مخزن روغن گیربکس را دوباره نصب کنید. تمیز، آهسته و با دقت کارکنید ، این کار آسان خواهد بود

  • یک پوشش سبک از درزگیر واشر با چسبندگی بالا روی مخزن روغن گیربکس بمالید و سپس واشر را بااحتیاط روی مخزن قرار دهید و سوراخ‌های واشر را با سوراخ‌های روی مخزن ردیف‌کنید. اجازه دهید درزگیر چند دقیقه راه‌اندازی شود تا واشر در حین نصب جابجا نشود. سیلیکون RTV برای این برنامه توصیه نمی‌شود.
  • پنل گیربکس را با دقت دوباره روی جعبه‌دنده نصب کنید و پیچ‌ها را دوباره نصب کنید. پیچ‌ها را مطابق با مشخصات سازنده محکم کنید.

وسیله نقلیه را از روی دنده‌ها بلند کنید. پایه‌های جک را بردارید و خودرو را پایین بیاورید.

کاپوت وسیله نقلیه خود را بازکنید و میله گیربکس خود را پیدا کنید. معمولاً نشانگر گیربکس قرمزرنگ است، درحالی‌که نشانگر روغن‌موتور زرد است اما همیشه به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. لوله دیپ استیک معمولاً به‌عنوان درگاه پرکننده دو برابر می‌شود. به‌آرامی روغن گیربکس را دوباره پرکنید، مرتباً سطح را بررسی کنید تا از پر شدن بیش‌ازحد جلوگیری شود. یک قیف طولانی این کار را آسان‌تر می‌کند.

هنگامی‌که روغن گیربکس شروع به ثبت روی میله می‌کند، موتور را روشن کنید. اجازه دهید موتور برای چند دقیقه در حالت آزاد بماند و به دنبال نشتی باشید. این ایده خوبی است که اهرم انتخاب‌گر را در تمام موقعیت‌ها نیز حرکت دهید.

روغن را خارج کنید و به بررسی نشتی ادامه دهید. برای دستورالعمل‌های دقیق در مورد چگونگی بررسی سطح روغن، به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید. این بسیار مهم است زیرا برخی از خودروها از شما می‌خواهند که روغن گیربکس را با موتور روشن بررسی کنید و برخی دیگر این کار را نمی‌کنند. پیروی از رویه اشتباه ممکن است منجر به خواندن نادرست دیپ می‌شود. مطمئن شوید که از روش درست استفاده می‌کنید و سطح درست است و همه‌چیزتمام شده است!

 

گیربکس پر سر و صدا چقدر دوام می‌آورد؟

گیربکس پر سر و صدا به دلایل مختلفی می‌تواند به وجود بیاید، مثلاً عدم تعویض روغن به موقع، ناهماهنگی بین سیستم گیربکس و موتور، وجود خراشیدگی در قطعات داخلی گیربکس و غیره. این مسئله به ویژه برای گیربکس‌های اتوماتیک مهم است زیرا این گیربکس‌ها دارای تعداد زیادی قطعه هستند که برای کارکرد صحیح و هماهنگی مشخصی با هم نیاز دارند.

اگر گیربکس شما پر سر و صداست، بهتر است در اولین فرصت به کارگاه خدماتی خودرو مراجعه کرده و مشکل را تشخیص دهید. بستگی به نوع و شدت مشکل، ممکن است این مشکل معمولاً با تعویض قطعات داخلی گیربکس حل شود. اما اگر بسیار شدید باشد و در طی زمان بیشتری نادیده گرفته شود، ممکن است باعث خرابی جدی گیربکس شود که هزینه تعمیر آن بسیار بالا می‌رود. بنابراین، بهتر است هر چه زودتر اقدام به تعمیر گیربکس پر سر و صدا کنید.

صداهای غیرمعمول گیربکس می‌تواند نشانه‌ای از از کار افتادن گیربکس شما باشد و ممکن است هر لحظه از کار بیفتد، بنابراین اگر متوجه صداهای عجیب و غریب از گیربکس خود شدید، باید توسط مکانیک مورد اعتماد آن را بررسی کنید.

در خودرویی که دارای علائم خرابی یاتاقان گیربکس است، ممکن است هنگام پشت فرمان، لرزش، تکان خوردن یا ساییدگی را تجربه کنید.مشکلات گیربکس اتوماتیک اغلب شامل تردید، لیز خوردن یا لرزش در هنگام تعویض دنده است.پایه‌های موتور و گیربکس اغلب منشأ تکان‌ها و تکان‌ها هستند.

گیربکس چینی
گیربکس چینی

کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک

یکی از خدمات مخصوص ما در کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک، تعمیر گیربکس خودروهای چینی است، خودروهای چینی در سال‌های اخیر مشتاقان زیادی در ایران پیداکرده‌اند و همین عامل سبب شده است تا تقاضا برای تعمیر و سرویس این خودروها افزایش چشم‌گیری داشته باشد. به همین دلیل در کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک

تخصصی و حرفه‌ای

محصولات، ابزار و تجهیزات ما به‌دقت مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهند که برچسب نشان می‌دهد، تمامی خدمات دارای تضمین شش‌ماهه کتبی بدون محدودیت کیلومتر هستند.

چه چیزی ما را متفاوت می‌کند

به‌عنوان یک کلینیک تخصصی، کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک متعهد به ارائه بهترین تجربیات در کلاس به اعضای گروه، مشتریان و مصرف‌کنندگان است. ازآنجایی‌که ما دائماً در حال بهبود خودمان برای ایجاد ارزش هستیم، وقت می‌گذاریم تا سؤال بپرسیم و وضعیت موجود را به چالش بکشیم. ما به دلیل خدمات استثنایی به مشتریان خود شناخته‌شده‌ایم و به‌طور مداوم برای اطمینان از شادی و رضایت از محصولات خود تلاش بیشتری می‌کنیم.

هدف ما این است که بالاتر از انتظارات عمل کنیم و با هر کاری که انجام می‌دهیم کیفیت و یکپارچگی را ارائه دهیم. زمانی که باید یک تصمیم سخت گرفته شود، ما کار درست را انجام می‌دهیم .

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

————————————

راه های ارتباطی با کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۲۷۶۵۲۴۱۷

موبایل (فیروز اسماعیلی): ۰۹۱۹۱۱۰۷۳۵۷

موبایل (مهندس خان بابائی): ۰۹۱۲۵۶۵۴۴۳۲

اینستاگرام: aghakhanbabei@

کانال آپارات کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

کانال یوتوب کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک

————————————

در کلینیک تخصصی گیربکس های اتوماتیک، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود.

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *